Kaddafi’nin geleceği Londra’da tartışılıyor

Uluslararası toplum, Libya'da bundan sonra atılacak adımları ele almak üzere Londra'da bir konferansta biraraya geliyor.

29.03.2011 - 11:13

Kaddafi’nin geleceği Londra’da tartışılıyor

Koalisyon güçlerinin saldırıları devam ederken Kaddafi sonrası Libya, bugün Londra’da düzenlenen bir konferansta ele alınıyor. Konferansa aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 40 ülkeden temsilcinin yanısıra NATO, Arap Birliği, Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği yetkilileri de katılacak.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun temsil ettiği konferansta ele alınacak en önemli konu Muammer Kaddafi sonrası dönem. Ayrıca Libya'ya yapılacak insani yardım da ele alınacak konular arasında.

Katar, Irak, Fas, ve Birleşik Arap Emirliklerinin de aralarında olduğu Arap ülkelerinin katılımının konferanstan çıkacak kararları daha güçlü kılacağına dikkat çekiliyor. Libya'ya müdahaleye karşı çıkan Rusya ise konferansta yok.

Libya'dan bazı muhalif yetkililerin de Londra'ya davet edildiği, ancak konferansa katılımcı sıfatıyla çağırılmadıkları belirtiliyor.

Londra toplantıları öncesinde İngiltere ve Fransa, ortak açıklama yapmış ve Kaddafi'nin derhal görevden ayrılması gerektiğini söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...