Kaddafi’nin gemileri vuruldu

NATO yetkilileri, Kaddafi yanlısı sekiz savaş gemisini vurduklarını açıkladı.

Kaddafi’nin gemileri vuruldu

NATO savaş uçakları Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlere ait 8 savaş gemisini batırdı. NATO'dan yapılan açıklamada, gemilerin Trablus, El Humus ve Sirte limanlarına eşgüdümlü olarak düzenlenen saldırılar sonucu batırıldığı belirtildi.

Libya'daki NATO misyonu komutan yardımcısı Tuğamiral Russell Harding imzasıyla yapılan açıklamada, ''Denizdeki varlıkların kullanımındaki artış gözönünde tutulduğunda, NATO'nun, Libya'daki sivil halkı ve denizdeki NATO güçlerini korumak amacıyla nihai bir harekat düzenlemekten başka bir seçeneği kalmamıştı'' ifadeleri kullanıldı.

NATO pilotları BM kararına dayanarak, son üç aydır Libya üzerinde uçuş yasağı uygulamaya ve sivilleri korumaya yönelik bir operasyon yapıyorlar.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, dün sabah, Kaddafi güçlerinin, düzenledikleri saldırılardan büyük zarar gördüklerini ve her geçen gün daha da izole edildiklerini söyledi. Rasmussen, "Kaddafi'nin savaş makinesini gözle görülür ölçüde aşındırdık ve şimdi sonuçlarını alıyoruz - muhalefet güç kazanmaya başladı." dedi.

Bu arada Libya'daki isyancı güçler, Trablus'un güneybatısındaki Nafusa dağlarındaki kentlere uluslararası yardım istedi.İsyancı liderlerden biri, halkın Kaddafi güçlerince devamlı bombalandığını ve temiz suyun tükenmekte olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...