Libya’da hükümet güçlerinin bir haftadır devam eden karşı saldırısı devam ediyor. Daha önce isyancıların elindeki Zaviye, Ras Lanuf ve Brega’yı ele geçiren Kaddafi güçleri bugün de ülkenin en büyük üçüncü kenti olan Misrata'ya şiddetli bir bombardıman başlattı.

İlişkili Haberler


Kaddafi güçleri Trablus’un 200 km. doğusundaki Misrata’ya henüz giremedi, şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Görgü tanıkları, Reuters ajansına yaptıkları açıklamada, Kaddafi'ye bağlı güçlerin, kente üç koldan tanklar ve toplarla yoğun bombardımana tuttuklarını söylediler.

'11 KİŞİ ÖLDÜ'
Misrata hastanesinden bir doktor, çatışmalarda 11 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını belirterek, yaralananların hastaneye özel araçlarla getirildiğini, ambulans sürücülerinin topçu saldırısının hedefi olmak istemediklerini ifade etti. Doktor, yeterince ilaçlarının olduğunu, ancak personel sıkıntısı çektiklerini de vurguladı.

‘2 GÜN SONRA BU İŞ BİTER’
Bu arada Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, hükümete bağlı güçlerin Bingazi yakınlarında olduğunu ve “herşeyin iki gün içinde biteceğini” söyledi.

Fransa merkezli Euronews televizyonuna konuşan Seyfülislam Kaddafi, Libya'da uçuşa yasak bölge oluşturulması yönündeki tartışmalar hakkındaki görüşünün sorulması üzerine, "Askeri operasyonlar bitti. 48 saat içinde herşey son bulmuş olacak. Birliklerimiz Bingazi yakınlarında. Ne karar alınırsa alınsın artık çok geç olacak" dedi.

'BİNGAZİ'DEKİ AŞİRETLER KADDAFİ'Yİ DESTEKLİYOR'
Libya devlet televizyonu da, halen isyancıların elinde bulunan Bingazi'deki iki çnemli aşiretin kaddafi'yi desteklediğini duyurdu.