Libya’da yaşanan isyanda doğudaki pek çok kentin denetimini ele geçiren isyancılar son olarak başkent Trablus’un batısında yer alan zaviye’yi ele geçirmişlerdi.

kaddafi’ye bağlı güçlerin doğudaki şehirlerde olduğu gibi Zaviye’de de karşı saldırıları bugüne kadar isyancılar tarafından geri püskürtülmüştü. Bugün akşam saatlerinde ise Libya devlet televizyonu Zaviye’nin kontrolünün büyük oranda hükümet güçlerinin eline geçtiğini açıkladı.

Televizyona açıklama yapan Kaddafi yanlısı bir asker, şehrin yüzde 95 geri alındığını söyledi.

Ancak yabancı basının Zaviye'ye girmesine izin verilmiyor ve iddiaları başka kaynaklardan doğrulama imkanı bulunmuyor. Görgü tanıkları ise Kaddafi'nin ordusunun önemli bir kısmını oluşturan 50 tankı Zaviye'ye gönderdiğini söylüyor.

Kaddafi yanlısı güçler ile isyancılar arasındaki diğer önemli mücadele ise ülkenin doğusundaki stratejik petrol limanı Ras Lanuf kenti için veriliyor. Bölgedeki gazeteciler, Ras Lanuf'un 5 km. batısındaki isyancıların mevzisinin civarına obüs mermilerinin düştüğünü belirterek, saldırıda can kaybı olmadığını kaydetti. Topçu ateşi sürerken isyancılar da iki roket atarak yanıt verdi.

PETROL TESİSLERİNDEN DUMANLAR YÜKSELİYOR
İsyancılar, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin Essider'e giden petrol boru hattını vurduğunu, Ras Lanuf bölgesinde ise depolama tanklarını bombaladığını ileri sürdü. Doğudaki Bingazi kentinden bir isyancı, Kaddafi'yi suçlayarak, Libya liderinin petrol boru hatlarını vurarak "kirli bir oyun" oynadığını söyledi.

Libya devlet televizyonu ise patlamalardan El Kaide unsurlarını sorumlu tutarak, El Kaide'nin silahlı bir kanadının Kaddafi güçleri Ras Lanuf'a doğru