Kaddafi'nin karargahı düştü!

Libyalı muhalif güçler, 'Trablus savaşı'nın 3. gününde Kaddafi'nin karargahını ele geçirdi. Yeri bilinmeyen Kaddafi'den ise, karargahın terk edilmesinin taktiksel olduğu ve savaşmaya devam edeceği açıklaması geldi.

23.08.2011 - 18:30

Kaddafi'nin karargahı düştü!

Pazar günü itibariyle Kaddafi'nin kalesi Trablus'ta hakimiyet kuran muhalifler güçler dün  Kaddafi'nin karargahını ele geçirdi.


Muhaliflerin askeri sözcüsü Ahmed Ömer Bani'nin karargahta olmadığını açıkladığı Kaddafi de, ilerleyen saatlerde yerel bir radyo üzerinden sesli mesajında "karargahı terk etmemiz taktikseldi, ve savaşmaya devam edeceğiz" mesajını verdi.

Libyalı muhalif güçler, 6 aydır süren çatışmalar sonucu 3 gün önce girdikleri Trablus'taki Muammer Kaddafi'nin karargahını ele geçirdiler ve 'savaşı kazandık' açıklamasında bulundular.

Muhaliflerin askeri sözcüsü Bani, Kaddafi ve oğullarının Babül Aziziye'deki karargahta olmadığını duyurdu.

"KADDAFİ LİBYA'DA"
Bu arada, Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin sözcüsü Cuma El Cemati, BBC televizyonuna, Kaddafi'nin ya Trablus'ta ya da Trablus yakınında olduğu açıklamasında bulundu.

El Cemati, Kaddafi'nin ülkeden ayrıldığını sanmadıklarını belirterek, "Hala Libya'da olduğuna inanıyoruz. Ya Trablus'ta ya da Trablus yakınında olduğunu sanıyoruz" diye konuştu.

Sözcü, Muammer Kaddafi'nin er ya da geç bulunacağını, Libya liderinin direnmesi halinde öldürüleceğini, aksi takdirde ise tutuklanacağını kaydetti. Pentagon'dan da bir açıklama geldi: "Kaddafi'nin hala Libya'da olduğuna inanıyoruz..."

SON GELİŞMELER
Tunus sınırındaki Zuara kentinin ardından, Kaddafi güçlerinin başkent Trablus'a da füze fırlattığı haberleri geliyor.

— Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, ilk bilgilere göre, operasyon sırasında ölenlerin sayısının 400'den biraz fazla olduğunu, yaralı sayısınınsa 2000 olduğunu açıkladı.

— Çatışmalarda muhaliflerin Kaddafi yanlısı yaklaşık 600 askeri de esir aldığını belirten Abdülcelil, savaşın ancak Muammer Kaddafi'nin yakalanmasıyla sona ereceğini kaydetti.

— Abdülcelil, Trablus'daki hastanelerin yaralıları tedavi etme olanağından yoksun olduğunu, bazı yaralıların nakledilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...