Kaddafi’nin karargahına hava saldırısı

NATO gündüz düzenlediği hava saldırısında Libya liderinin başkentteki karargahını hedef aldı.

Haberler 07.06.2011 - 16:33

Kaddafi’nin karargahına hava saldırısı

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin başkent Trablus'taki karargahı Bab El Aziziye'de şiddetli patlamalar meydana geldi. Görgü tanıkları, patlamalardan bir kısmının Libya lideri Muammer Kaddafi'nin karargahı yakınlarında gerçekleştiğini belirtti.

Kaddafi yanlılarının, saldırılar bittikten sonra havaya ateş açtığı da gelen haberler arasında. Hava saldırılarından sonra AP haber ajansına konuşan hükümet sözcüsü Musa İbrahim, "Bizimle konuşmak yerine, bombalarla saldırıyorlar. Akıllarını yitirdiklerini düşünüyorum" dedi. İbrahim, başkent Trablus'taki on binlerce çocuğun saldırıların şok ve korkusu içinde olduğunu da ekledi.

NATO, Libya'daki operasyonları devralmasından bu yana, Kaddafi'nin birliklerine karşı 10 bini aşkın saldırı gerçekleştirildiğini ifade ediyor Ancak, saldırılar nadiren gündüz gerçekleştiriliyor.

RUSYA VE ÇİN'DEN DİPLOMASİ GİRİŞİMİ
Diğer taraftan Çin ve Rusya, ülkedeki savaşın sona erdirilmesi için diplomatik girişimlerde bulunuyor.

Bu girişimler çerçevesinde, Libya dışişleri bakanı Abdülati el-Ubeydi Pekin'i ziyaret ediyor. El-Ubeydi'nin, Çin hükümetinin Libyalı muhaliflerle görüştüğünü açıklaması sonrası gerçekleşen ziyareti 3 gün sürecek.

Bingazi'nin kontrolünü elinde tutan muhalif grupların lideriyle görüşmek için ise Rusya kente elçi gönderdi.

Sayfa Yükleniyor...