'Kaddafi'nin memleketinde durum korkunç'

Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkilisi Hichem Chadraui, Libya'nın Sirte kentinde yaptığı incelemelerin sonucunda durumun "korkunç" olduğunu söyledi. Çatışmaların devam ettiği ve yaşam şartlarının gittikçe zorlaştığı bölgede, sivillerin kenti terkettiği belirtildi.

03.10.2011 - 11:42

'Kaddafi'nin memleketinde durum korkunç'

Sirte'de incelemelerde bulunan Chadraui, AFP'ye yaptığı açıklamada, heyet olarak ziyaret ettikleri bazı hastanelerde oksijen dahi bulunmadığını, jeneratörleri çalıştıracak yakıt kalmadığını belirtti.

Ziyaretleri sırasında bulundukları bir hastanenin defalarca kurşunların hedefi olduğunu anlatan Chadraui, bu hastanenin su deposunun daha önce vurulduğunu, dolayısıyla hastaneye suyun tankerlerle ulaştırılmak zorunda olduğunu kaydetti.

Son olarak, muhalif güçlerin, firari lider Muammer Kaddafi'nin doğum yeri olan Sirte'yi tamamen kuşatma altına aldığı bildirilmişti.

SİVİLLER SİRTE'Yİ TERKEDİYOR
Kaddafi'nin memleketi Sirte'de çatışmalar devam ederken, siviller bölgeden kaçmaya çalışıyor. Araçlarını alabildikleri kadar eşya ile doldurup yola çıkan kent sakinleri, Sirte'den çıkış noktalarında uzun kuyruklar oluşturuyor.

Geçici yönetime bağlı güçler ise sivillere kenti terketme şansı vermek için ilan ettikleri ateşkesi sürdürdüklerini, bunun ardından nihai saldırının geleceğini bildirdi.

NATO, Kaddafi'ye sadık savaşçıların meskûn alanlarda üslendiğini, halkın bu şekilde tehlikeye atıldığını kaydetti.

Uluslararası yetkililer, yaklaşık 200 bin sivilin Sirte ve Beni Velid'deki çatışmaların ortasında kaldığını, durumlarının endişe verici olduğunu belirtti. Özellikle su sıkıntısının bulaşıcı hastalıkların artmasına yol açtığı haber veriliyor.

Kent sakinlerinden Saraç el Tuveyş, Sirte'yi terkederken durumlarını "Yiyecek yok, elektrik yok. Sırf ekmek yiyorduk." sözleri ile özetledi.

Trablus'un 450 km güneydoğusundaki Sirte, Kaddafi'nin memleketi ve en çok destek gördüğü bölgelerin başında geliyor. Geçiş yönetimine bağlı savaşçılar Sirte ile 250 km kadar batısındaki Beni Velid'e saldırılarını yoğunlaştırdı.

Libya'yı asla terketmeyeceğini söyleyen Muammer Kaddafi'nin de, bu iki kentten birinde olabileceği düşünülüyor. Bir ay kadar önce başkent Trablus'a girerek Kaddafi yönetimine son veren Ulusal Geçiş Konseyi ise Sirte'yi ele geçirmeleri için sadece biraz daha zaman gerektiğini belirtiyor.

Özellikle keskin nişancılar, kentte ilerlemeye çalışan Geçiş Konseyi'ne bağlı kuvvetler için ciddi bir sorun yaratıyor. Tanklar, silahlandırılmış cip ve kamyonetler yüksek binalardan açılan ateşe hedef oluyor. Kaddafi'ye en sadık birimler ile çok sayıda paralı askerin bazılarının ölünceye kadar savaşmaya kararlı oldukları belirtiliyor.

Geçici yönetime bağlı komutanlar NATO'dan kendilerine daha fazla hava desteği verilmesini isterken; NATO sözcüleri operasyonların hız kesmediğini, ittifaka ait uçakların son günlerde günde 100'er sorti yaptığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...