NATO'nun bu gece düzenlediği hava saldırısında Libya lideri Muammer Kaddafi'nin en küçük oğlu Seyfül Arab Kaddafi ile 3 torunu yaşamını yitirdi.

Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim açıklamasında, ''Seyfül Arab'ın 29 yaşında olduğunu ve henüz Almanya'da öğrenimini sürdürdüğünü'' belirterek, saldırıda ayrıca Kaddafi ailesi ve yakınlarından bazılarının yaralandığını kaydetti.

Musa İbrahim, saldırı sırasında Muammer Kaddafi'nin eşiyle birlikte evde olduğunu, ancak her ikisinin de saldırıdan yara almadan kurtulduğunu söyledi.

''Yapılan saldırının 'orman kanunu' ile karşı karşıya olduklarını gösterdiğini" dile getiren Musa İbrahim, Seyfül Arab'ın 'sivil' olduğunu belirterek, ''Libya'daki olayın (NATO müdahalesinin) sivilleri korumak olmadığının artık herkes tarafından açıkça görüleceğini düşünüyoruz'' dedi.

Libyalı yetkililer, yabancı gazetecileri kentin varlıklı kesimlerinin bulunduğu yerde olan ve NATO saldırısına hedef olan eve götürerek bilgi verdi. 3 füze tarafından vurulan evin çatısının yer yer çöktüğü, duvarların bazı bölümlerinin parçalandığı ve ağır hasara uğradığı görüldü.

Kaddafi'nin 6. çocuğu olan Seyfül Arab Kaddafi'nin uzun yıllar Almanya'da kaldığı biliniyordu.

NATO DOĞRULAMADI
NATO'nun Brüksel'deki sözcüsü Carmen Romero, Libya hükümetinin, NATO'nun hava saldırısında Kaddafi'nin yakınlarının öldüğü yönündeki açıklamasının hala doğrulanmadığını bildirdi.

Romero, saldırıda, askeri bir komuta kontrol binasını hedef aldıklarını, hiçbir bireyin hedeflenmediğini söyledi.

Rusya da, iddia edilen olayla ilgili bir kınama mesajı yayımladı ve saldırıyı "aşırı güç kullanımı" sözleriyle değerlendirdi.

MUHALİFLER DE ACILI
Libyalı muhaliflerin lideri Mustafa Abdülcelil, Kaddafi'nin bir oğlu ve 3 torununun ölmesinden 'acı ve üzüntü' duyduğunu söyledi.

Abdülcelil, merkezi Katar'da bulunan El Cezire kanalına yaptığı açıklamada, Kaddafi ailesinde kan dökülmesinden acı ve üzüntü duyduğunu belirtirken, şiddetten Libya liderini sorumlu tuttu.

Her zalimce dökülen kandan acı duyduklarını, ancak Kaddafi'nin oğullarının kanının, Libyalı kadın ve erkeklerin kanlarından daha değerli olmadığını ifade eden Abdülcelil, Libya liderini terk eden ve muhaliflere katılan Kaddafi yanlılarına af önerisinde bulundu.

Abdülcelil, ülkedeki iç savaştan Kaddafi'yi sorumlu tutarak, Kaddafi'nin köyleri ve kentleri havadan ve karadan bombaladığını, kan döktüğünü ve çocuklarını öldürdüğünü söyledi.