Kaddafi'nin ölümüne ilk tepkiler

Libya devrik lideri Muammer Kaddafi, doğum yeri Sirte'de bir çatışmada muhalifler tarafından öldürüldü. Kaddafi'nin öldürülmesi dünya gündeminin birinci sırasında yer aldı.

20.10.2011 - 18:35

Kaddafi'nin ölümüne ilk tepkiler

Uluslararası haber ajansları Kaddafi'nin ölümüyle ilgili bilgileri gün boyu flaş gelişme olarak duyurdu. 


OBAMA: "LİBYA İÇİN ACI DOLU BİR DÖNEM SONA ERDİ
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ölüm haberinin ardından Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçti.

Libya'nın tam demoratik bir ülke haline gelmesinin uzun zaman alacağını dile getiren Obama ABD’nin Libya halkının yanında olmayı sürdüreceğini vurguladı.

NATO: LİBYA OPERASYONUNUN SONU YAKLAŞTI
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Kaddafi'nin öldürülmesinin ardından NATO’nun Libya'da sürdürdüğü operasyonunda sona yaklaştığını açıkladı.

Rasmussen, “NATO misyonunun BM ve Ulusal Geçiş Konseyi ile koordineli bir şekilde sonlandırılacağı zamanın çok yakın olduğunu söyleyebilirm. Tüm Libyalıları farklılıklarını bir kenara bırakmaya ve güzel bir gelecek için birlikte çalışmaya çağırıyorum” dedi.

BM: LİBYA İÇİN TARİHİ FIRSAT
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kaddafi'nin ölümünün, Libya'da geçişin sağlanmasında tarihi bir fırsat olduğunu söyledi.

AB: DESPOTLUK VE BASKI DÖNEMİ BİTTİ
AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin öldürülmesinin ardından, Libya'da "despotluk ve baskı döneminin sona ermesinden dolayı" duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

İNGİLTERE: LİBYA'NIN GÜÇLÜ BİR GELECEK ŞANSI VAR
İngiltere Başbakanı David Cameron, Muammer Kaddafi'nin öldürüldüğü haberinin ardından yaptığı açıklamada, Libya halkının güçlü ve demokratik bir gelecek kurma şansının daha fazla olduğunu söyledi. Cameron: "Ulusal Geçiş Konseyi'nin Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, Kaddafi'nin öldüğünü doğruladı. Bugün, Kaddafi'nin tüm kurbanlarını hatırlama ve anma günüdür. Lockerbie üzerinde PanAm uçağında ölenler, Libya'nın Londra Büyükelçiliği önünde vurularak öldürülen İngiliz polis Yvonne Fletcher'ı hatırlamalıyız. Ayrıca bu acımasız rejimin elinde ölen Libyalıları da hatırlamalıyız" dedi.

FRANSA: ZORBALIK SONA ERDİ
Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Libya'da "zorbalığın sona ermesini" memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Juppe, Fransa'nın Libya halkına yardım etmesinden gurur duyduğunu söyledi. Juppe, "Kaddafi'nin ölümünün ve Sirte'nin düşüşünün bildirilmesi, Libya halkı için çok zor bir dönemin kapandığı anlamına geliyor. Bu, 42 yıllık zorbalığın, Libya halkı için çok çileli bir askeri çatışmanın sonu" dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Libya'nın devrik lideri Albay Muammer Kaddafi'nin öldürülmesini, ''trajik bir sonuç'' olduğunu ancak Libya halkının ileri gitmesi için ''büyük bir zafer'' olduğu şeklinde değerlendirdi.

ALMANYA: LİBYA'DA YENİ BİR BAŞLANGIÇ
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ölümüyle bu ülkede yeni bir başlangıcın yapılacağını ümit ettiğini söyledi. Westerwelle, Libya'daki insanların, yıllarca bir diktatörlük altında yaşadıktan sonra yeni bir demokratik başlangıç yapması gerektiğini dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...