Kaddafi'yi pazarlık konusu yaptılar

Hafta sonu yakalanan Seyfülislam Kaddafi, Libya'da pazarlık konusu oldu. Seyfülislam'ı Zintan kentinde tutan rakip milisler, oğul Kaddafi karşılığında, yeni hükümette savunma bakanlığı görevinin kendilerine verilmesini istedi.

21.11.2011 - 15:00

Kaddafi'yi pazarlık konusu yaptılar

Öldürülen devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, yeni kurulacak hükümet için pazarlık kozu oldu.

Milisler, Zintan'da tuttukları Seyfülislam Kaddafi karşılığında, bu hafta açıklanacak yeni hükümette, savunma bakanlığının kendilerine verilmesini istedi.

Bu konuda pazarlıklar devam ederken oğul Kaddafi'nin nerede yargılanacağı sorusu da yanıt buldu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, insanlığa karşı suç işlemekle itham ettiği Kaddafi'yi, Lahey'de yargılamak istese de Libya Ulusal Geçiş Konseyi, Seyfülislamın, ülkede yargılanacağını açıkladı.

İDAM CEZASINA KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR
Zintan kentinde gizli bir yerde tutulan oğul Kaddafi'nin, yargılanacağı zaman Trablus'a getirileceği ifade edildi. 39 yaşındaki Seyfülislam'ın idamla cezalandırılmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Seyfülislam Kaddafi, cumartesi günü ülkenin güneyinde, Nijer sınırına yakın Uberi bölgesinde yakalanmış ardından uçakla Zintan kentine getirilmişti.

Muammer Kaddafi ve oğul Mutasım, 20 Ekim'de ülkenin güneyindeki Sirte kentinde yakalanmış sonra da linç edilerek öldürülmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...