Kadife devrimciye veda

Çek Cumhuriyeti bugün Eski Cumhurbaşkanı Vaclav Havel'i son yolculuğuna uğurladı. Kadife devrimciye Çek halkıyla birlikte, dünya liderleri de veda etti.

Haberler 23.12.2011 - 14:28

Kadife devrimciye veda

St.Vitus Katedrali'ndeki cenaze törenine dünyanın dört bir yanından siyasetçi ve devlet adamı katıldı. Törene katılan isimler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere Başbakan David Cameron, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve eşi eski ABD Başkanı Bill clinton da vardı.

Çek halkı katedraldeki töreni Prag Şatosu ve şehir meydanına konulan dev ekranlarından izledi. Öğleden sonra ise ülkede Vaclav Havel için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Törenin ardından, Havel'in cenazesi ailesinin isteği üzerine yakılacak. Aynı zamanda edebiyatçı ve oyun yazarı olan Havel, 1989 yılında Çekoslovakya'da komünizmin sonunu getiren Kadife Devrim'in önderiydi.

ÇEK CUMHURİYETİ'NİN İLK CUMHURBAŞKANI
Havel Çekoslavakya'nın bölünmesinin ardından Çek Cumhuriyeti'nin de ilk cumhurbaşkanı seçilmiş ve 2003 yılına kadar görev yapmıştı. Havel ayrılma sonrası kurulan Cek Cumhuriyeti'nin de ilk cumhurbaşkanıydı.

Eski Cumhurbaşkanı Havel'in naaşı çarşamba gününden beri Prag Kalesi'nde halkın ziyaretine açık tutuluyordu.

Sayfa Yükleniyor...