Kadirov Moskova'nın gözünden düşüyor mu?

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov'un çocuklarının Çeçen dövüş sanatları turnuvalarına katılması Rusya'da tepkilere neden oldu.

ntv.com.tr 07.10.2016 - 13:16 | Son Güncelleme : 07.10.2016 - 13:37

Kadirov Moskova'nın gözünden düşüyor mu?
Çeçenistan lideri Kadiro, Eylül ayında yapılan seçimleri kazandıktan sonra annesiyle birlikte destekçilerini selamlarken

Geçtiğimiz çarşamba günü 40. yaş gününü kutlayan Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov'un çocuklarının dövüş sanatları turnuvasına katılması Rus basınında yankı buldu. Ahmet (10), Ali (9) ve Adem (8) üç çocuğun Çeçen erkeklik anlayışını yansıtması için düzenlenen turnuvalarda yer alması Kadirov'un instagram hesabından da paylaşıldı. Üç çocuk da çıktıkları maçlarda rakiplerini yendi.

Kadirov'un ortanca oğlu Ali'nin (sağda) maçı Çeçen liderin instagram hesabından paylaşıldı.
Kadirov'un ortanca oğlu Ali'nin (sağda) maçı Çeçen liderin instagram hesabından paylaşıldı.

Rusya Spor Bakanı da dahil olmak üzere Rus toplumunda Kadirov'un çocuklarının bu turnuvalarda yer alması hoş karşılanmadı. Russia Today isimli haber sitesi bu durumu "Çeçen lider Kadirov sıcak sularda" yorumuyla sundu. Rusya'da dövüş sporlarının efsane ismi olarak nitelendirilen Fedor Emelianenko, Rus federasyonunun 12 yaşından küçük çocukların bu tür turnuvalara katılmasını yasakladığını hatırlatarak, sosyal medya hesabından "Kadirov'un bu davranışı kabul edilemez" paylaşımını yaptı.

Rusya Spor Bakanı da Kadirov'un çocukları tartışmasına dahil olarak, "Bu tür dövüş sanatı turnuvaları için oldukça belirli kurallarımız var. Bu durumu incelemek zorundayız. İnceleme için gerekli belgeleri talep ettik. Rusya'nın düzenlemelerine aykırı olan hiçbir oyun Rus toprakları içerisinde sergileneme" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sıkı bir destekçisi olan Ramazan Kadirov, geçen ay yapılan seçimlerde yüzde 98 oy alarak bir dönem daha Çeçenistan'ın lideri olmaya hak kazanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...