Kafkaslarda ‘Gümüş Devrim’

Hafta sonu başlayan Saakaşvili karşıtı gösteriler genişliyor. Gürcüler ayaklanmaya ‘Gümüş Devrim’ adını verdi.

26.05.2011 - 12:19

Kafkaslarda ‘Gümüş Devrim’

Gürcistan’da, 2004 yılında Batının desteklediği ‘Gül Devrimi’ ile iktidara gelen Devlet Başkanı Saakaşvili'nin istifası talebiyle başlayan gösterilere kan bulaştı.

Gece yarısı, başkent Tiflis'teki meclis binasının önünde toplanan hükümet karşıtı göstericiler ve polis çatıştı. Polis, meydandan ayrılmayan göstericilere gözyaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. İçişleri Bakanlığı, çatışmalardan kaçmaya çalışan bir grup göstericinin kullandığı otomobillerin çarptığı iki kişinin öldüğü, ve ölenlerin birinin polis olduğu in polise çarptığını, polisin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Çatışmalarda en az 37 kişi de yaralandı.

Gösterilerin bugün gerçekleşecek ‘Bağımsızlık Günü’ kutlamalarında artması bekleniyor. Gürcistan 26 Mayıs 1991’de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmıştı.

'GÜMÜŞ DEVRİM'
Cumartesi, Tiflis'te 10 bin kişinin katılımıyla başlayan gösterilerde, Pazar günü de benzer olaylar yaşanmıştı. Göstericiler arasında çok sayıda yaşlı vatandaş da olduğu için, ayaklanma ‘Gümüş Devrim’ olarak nitelendiriliyor.

Göstericilerin şikayetleri arasında, devlet başkanının istifasının yanı sıra düşük emeklilik maaşları ve artan gıda fiyatları var.

Gürcistan'da yoksulluk oldukça yüksek ancak muhalefet bölünmüş durumda ve halk arasında meşruiyeti yok.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...