‘Kahn seçime girse Sarkozy’yi geçer’

Fransa’da yapılan bir anket, cinsel saldırı iddialarına rağmen Dominique Strauss-Kahn’ın Sarkozy’den daha popüler olduğunu ortaya koydu.

Haberler 13.07.2011 - 17:16

‘Kahn seçime girse Sarkozy’yi geçer’

Gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Sosyalist parti’nin adayı olmak için parti içinde yapılacak seçimlere adaylık başvurusu bugün yapılıyor. Birkaç ay öncesine kadar partinin cumhurbaşkanı adayı olacağına kesin gözüyle bakılan Dominique Strauss-Kahn’ın adaylık başvurusu yapması beklenmiyor. Zira, Mayıs ayında bir otel görevlisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanmasından sonra Kahn’ın popülaritesi yerle bir olmuştu.

Dün açıklanan bir kamuoyu yoklaması ise her şeye rağmen Kahn’ın popülaritesinin Sarkozy’den yüksek olduğunu ortaya kondu. Ankette, “sadece Sarkozy ve Kahn’ın yarıştığı bir seçimde kime oy verirsiniz” diye soruldu. Ankete katılanların yüzde 54’ü bu soruya Kahn cevabını verdi.

‘SARKOZY HARİÇ HERKES’
Yakın tarihli bir başka ankette ise cinsel saldırı iddialarından aklansa bile Fransızların yüzde 61’inin Kahn’ın cumhurbaşkanı adayı olmaması gerektiğini düşündüğü ortaya çıkmıştı. Bu iki anketi birlikte değerlendiren siyaset yorumcuları, Fransızların Sarkozy’e karşı herhangi bir kişiyi desteklemeye hazır olduğunu savunuyor.

Daha önce yapılan pek çok ankette de Sarkozy, 1958’de başlayan Beşinci Cumhuriyet’in en sevilmeyen cumhurbaşkanı çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...