Terörle mücadeledeki başarılı çalışmaları ve yürüttüğü Kalkan Projesi'nden ötürü Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) tarafından uluslararası nişana layık görülen Interpol Terör Daire Başkanı Okan Aysu, ödülünü CICA İcra Direktörü Büyükelçi Çınar Aldemir, CICA İcra Direktörü Yardımcısı Kanat Tumysh ve Interpol Genel Sekreteri Ronald K. Noble'den aldı.

Uzun yıllardır Interpol'ün Fransa'daki merkezinde Interpol Terör Daire Başkanı olarak görev alan Okan Aysu, Orta ve Güney Asya'da terörle mücadele çalışmaları yürüten Kalkan Projesi'ni de başarıyla yürütüyor.

CICA İcra Direktörü Çınar Aldemir yaptığı konuşmada, "CICA, terör ve diğer gelişen suç tehditleriyle mücadelede kullandığı modern ve yaratıcı yaklaşımlar ile hem Asya kıtası, hem de tüm dünyada barış ve güvenliği sağlamak için sürdürdüğü çabalarından dolayı Interpol'ü her zaman takdir etmiştir. Umarım bölgede barış ve güvenliğin korunması ile ilgili ileride CICA ile Interpol arasında, hem operasyon hem de stratejik düzeylerde yüksek seviyede işbirliğine tanık oluruz" dedi.

KALKAN PROJESİ
Interpol'ün terörle mücadele işbirliği ekibinin bir parçası olan Kalkan Projesi, Orta ve Güney Asya'da terörle mücadele çabaları üzerine odaklanıyor.

19 üye ülke bölgedeki terör faaliyetleri ile ilgili önemli bilgiler paylaşmak için düzenli olarak çalışma grubu toplantıları organize ediyor ve terörle ilgili kırmızı bülten ve yayınlar çıkarıyor.

CICA 1992'DE KURULDU
Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA), 1992 yılında Asya'da barış, güvenlik ve istikrarı desteklemek için kurulan çok uluslu bir forum. Kuruluşta Türkiye'nin de dahil olduğu 24 üye ülke, 12 gözlemci ülke ve kurumlar yer almaktadır.