Kanada IŞİD'e hava saldırısı düzenlemeyecek

Kanada Başbakanı Justin Trudeau IŞİD’e karşı kurulan koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekeceklerini söyledi. Trudeau bölgede insanı yardımlara ağırlık vereceklerini belirtti.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 09.02.2016 - 11:19

Kanada IŞİD'e hava saldırısı düzenlemeyecek

Başkent Ottawa’da basın toplantısı düzenleyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau koalisyonda hava bombardımanına katılan 6 adet CF-18 savaş uçağının bu görevinin 22 Şubat’ta sona ereceğini söyledi.

Hava yakıt ikmal ve gözetim uçaklarının bölgede koalisyon birliklerine yardımda bulunmaya devam edeceğini, halen Kuzey Irak’taki Peşmerge ve Irak askerlerine eğitim veren 69 Kanadalı askeri personelin sayısının da 230’a çıkarılacağını belirten Trudeau, bölgeye insani yardımlara ağırlık vereceklerini ifade etti.

3 YILDA 840 MİLYON DOLAR YARDIM 

Önümüzdeki 3 yıl boyunca bölgeye toplam 840 milyon dolar tutarında insani yardımda bulunacaklarını vurgulayan Kanada Başbakanı Trudeau, Ürdün ve Lübnan’da sayıları artan mülteciler için yerel kapasiteyi artırmak üzere 3 yıllık dönemde 270 milyon dolarlık inşaat desteği vereceklerini belirtti. Ülkesinin bölgedeki diplomatik varlığını artıracaklarını anlatan Justin Trudeau, şunları söyledi:

‘’Biz seçmenimize bir söz verdik. Bu sözümüzü tutmak durumundayız. Bölgede IŞİD tarafından terörize edilmiş insanların bizim intikamımıza değil, yardımımıza ihtiyacı var. Bizim koalisyondaki her işi yapmamız beklenemez. Biz, bölgede doğru şeyleri yapmak ve doğru şeylerin yapılmasına yardım etmek istiyoruz. Düşmanlarımız bize ne yapmak istiyor Onlar bizi kinle şımartıp, korkuya teslim olmamızı ve nefreti yükseltmemizi istiyorlar. Biz bunu yapmayacağız.’’

Kanada Başbakanı Justin Trudeau IŞİD koalisyonundan çekildiklerini ve hava saldırısı düzenlemeyeceklerini söyledi. Trudeau bölgede insanı yardıma ağırlık vereceklerini belirtti. 
Kanada Başbakanı Justin Trudeau IŞİD koalisyonundan çekildiklerini ve hava saldırısı düzenlemeyeceklerini söyledi. Trudeau bölgede insanı yardıma ağırlık vereceklerini belirtti. 

‘’Kanada, cani katiller sürüsü tarafından yönetilen terörist gruptan çok ama çok daha güçlüdür’’ diyen Başbakan Trudeau bunun kendileri için en doğru yaklaşım olduğunu vurguladı.

Trudeau’nun basın toplantısına, Dışişleri Bakanı Stephen Dion, Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Marie-Claude Bibeau da katıldı.

ALTI SAVAŞ UÇAĞIYLA KOALİSYONDA YER ALIYORDU

Kanada, Harper başbakanlığındaki Muhafazakar Parti hükümeti döneminde ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona 6 adet CF-18 savaş jeti, bir CC-150 Polaris hava yakıt ikmal uçağı, 2 CP-140 Aurora hava gözlem uçağı, 69 askeri eğitmen, 600 askeri personel ile katılmış ve 2015 yılı nisan ayından itibaren de IŞİD hedeflerini bombalamaya başlamıştı.

Sayfa Yükleniyor...