Kanada Putin'e savaş uçağıyla cevap verdi

Kanada Başbakan Harper'ın "Putin'in militarist yayılmacı politikalarına cevaptır" dediği gelişme, Doğu Avrupa'daki olası bir NATO operasyonu için 6 adet savaş uçağının Belçika'ya gönderilmesi oldu.

18.04.2014 - 06:25

Kanada Putin'e savaş uçağıyla cevap verdi

Kanada, Doğu Avrupa'da olası bir NATO operasyonu için altı F-18 savaş uçağını Belçika'daki Mons Üssü'ne yolladı.

Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper yaptığı açıklamada, NATO'dan gelen talep üzerine altı savaş uçağının yanı sıra 20 tam teçhizatlı askeri personelin aynı amaçla görevlendirildiğini bildirdi.

Başbakan Harper, savaş uçakları ile askeri personelin NATO'nun Belçika'daki Mons Üssü'ne gittiğini ve Doğu Avrupa'da NATO'nun yürüteceği operasyonlara katılacağını kaydetti.

Aldıkları kararın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'militarist yayılmacı politikalarına' cevap olduğunu söyleyen Harper, gelişmelerin küresel barış ve güvenlik için açık tehdit oluşturduğunu belirterek, ülkesinin müttefikleriyle işbirliğine devam edeceğini yineledi.

Öte yandan askeri kaynaklar, NATO'nun askeri jetler için Polonya'daki Lask Üssü'nü, askeri personel için de Belçika'daki Mons tesislerini kullanacağını belirtiyor.

Bu arada Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, hafta başında Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Litvanya ve Estonya'yı kapsayan Avrupa turuna çıkacak. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakan Baird'in, bu ülkelerdeki mevkidaşları ve yöneticilerle Ukrayna krizini görüşeceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...