Kanada Trump dönemine hazırlanıyor

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Trump dönemine hazırlanıyor. Trump iktidara gelmeden önce kabinesinde değişikliğe giden Kanada Başbakanı Trudeau, uluslararası ilişkilerde uzman siyasetçi Chrystie Freeland'i Dışişleri Bakanı yaptı.

Haberler - ntv.com.tr 11.01.2017 - 11:59

Kanada Trump dönemine hazırlanıyor

ABD'de Başkan seçilen Donald Trump 20 Ocak'ta görevi devralmasına kısa bir süre kala Kanada Başbakanı Justin Trudeau kabinesinde değişikliğe gitti. Trudeau, Dışişleri Bakanlığı görevi için Kanada ve AB arasındaki ticaret anlaşmasının mimarı olan Chrystia Freeland'i atadı.

Uluslararası ilişkiler konusunda uzman siyasetçi olan Freeland'in Kanada ve Trump ABD'si arasındaki ilişkilerde en önemli figürlerden biri olması bekleniyor. Eski Ticaret Bakanı olan Chrystia Freeland'in en önemli özelliği Trudeau'nun kabinesinde dünyaca tanınan birkaç önemli figürden biri olması. Freeland, Ekim ayında Brüksel'de imzalanan ticaret anlaşmasının mimarı olarak biliniyor.

Eski bir gazeteci olan Freeland'in, 2014 yılında Ukrayna kriziyle ilgili yazdıkları nedeniyle Rusya'ya girişi yasaklanmıştı. Kanada'nın yeni Dışişleri Bakanı bu yasağı, "Rus dilini ve kültürünü çok seviyorum. Moskova'da geçirdiğim yılları seviyorum ama Putin'in yasaklı listesinde olmak bir onurdur" şeklinde yorumlamıştı.

NAFTA'NIN GELECEĞİ
ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump, seçimden önce Kanada ABD ve Meksika arasında 1994'te yürürlüğüe giren Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) bir kayıp olarak değerlendirmiş ve kaldıracağını açıklamıştı. Freeland'in Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı sürede NAFTA'nın önemli bir yer tutması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...