Kanada'da fırtına kabusu

Kanada'da etkili olan fırtına nedeniyle vatandaşlara mecbur kalmadıkça seyahat etmemeli yönünde çağrıda bulunuldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.12.2013 - 05:04

Kanada'da fırtına kabusu

Kanada’da soğuk hava ve fırtına, ağaçların devrilmesine yol açtı. Kırılan dallar elektrik ve telefon hatlarını kopardı, internet hizmetini aksattı. Yüzbinlerce evin elektriksiz kaldığı ülkede yüzlerce uçak ve tren seferi de iptal edildi.

Başbakan Stephen Joseph Harper, sosyal paylaşım ağı Twitter'dan yaptığı açıklamada, halktan, güvenlik ve emniyetlerini öncelik alarak hareket etmelerini istedi.

Ülke nüfusunun yarısının yaşadığı Ontario ile Quebec ve doğu eyaletlerini etkisi altına alan olumsuz kış şartları, yaklaşan Noel tatili için tatil planları yapan halkı etkiledi. Kent merkezlerinde kar ve buz nedeniyle kayan araçların yaptığı kazalar nedeniyle zaman zaman yollar kapandı.

Ülkenin en işlek havalimanı Toronto Pearson'da seferler gecikmeli yapılıyor. Yetkililer halka, "Mecbur değilseniz evinizden çıkmayın ve seyahat etmeyin" uyarısında bulunuyor. Sadece Toronto metropol bölgesinde 250 bin olmak üzere Ontario eyaleti genelinde 400 binin üzerinde eve, enerji nakil hatlarındaki arızaları giderilememesi nedeniyle elektrik verilemiyor. Şehir genelindeki toplum merkezlerinden bazılarına enerji sağlanarak hasta, yaşlı ve çocuklu aileler için geçici barınma merkezleri oluşturuldu.

ACİL DURUM İLAN EDİLEBİLİR
Fırtına nedeniyle devrilen ağaçların neden olduğu aksamalar giderilmeye çalışılırken, Toronto Belediye Başkanı Rob Ford, şehir tarihinin en zor kış mevsimlerinden birini yaşadıklarını ve bu durumun 24 saat daha devam etmesi durumunda acil durum ilan edeceklerini açıklarken, Toronto'da metro seferlerinin tamamı iptal edildi.

Onbinlerce kişinin elektriksiz kaldığı Hamilton kentinde ise yetkililer, ağaçların tehlike olmaya devam ettiğini belirterek, halka, battaniye, içme suyu, el feneri, pil, el radyosu gibi acil durumlarda bulundurulması gereken malzemeleri hazır tutmaları çağrısı yaptı.

Quebec eyaletinde de hızı saatte 90 kilometreyi bulan fırtına, özellikle Montreal ve çevresinde etkili oluyor. Quebec genelinde otobüs ve tren seferleri aksamalı yapılırken, Montreal Havaalanı'nda da bazı seferler iptal ediliyor, edilmeyenler de gecikmeli yapılıyor.

Ülkenin doğu eyaletleri Nova Scotia, New Brunswick, Prince Edward Island ve New Foundland-Labrador'da da kalınlığı 30 santimetreyi geçen kar ve etkisini sürdüren fırtına nedeniyle yaşam olumsuz etkilendi.

Sayfa Yükleniyor...