Kanada'nın Quebec eyaletindeki Neufchatel Lisesi'nde şubat ayında uyuşturucu bulundurduğundan şüphelenilen 15 yaşındaki bir kız öğrencinin aranması ile gündeme gelen uygulama, eyaletin yeni Eğitim Bakanı François Blais tarafından kaldırıldı.

Quebec Eğitim Bakanı François Blais, ''aşağılayıcı ve gereksiz'' olarak tanımladığı uygulamanın iptal edildiğini, bunun yerine şüpheli durumlara okul görevlileri yerine sadece haber verilecek polisin müdahale edeceğini açıkladı.

Eyalet hukukçularına konuyu incelettiğini ve görüşlerini aldığını ifade eden Bakan Blais, onların tavsiyeleri ile daha iyi yönergeler oluşturmayı planladıklarını söyledi.

Montreal'deki Neufchatel Lisesi'nde geçen şubat ayında uyuşturucu sattığından şüphelenilen 15 yaşındaki bir kız öğrenci, okulun bayan müdiresi ile bir başka bayan görevli tarafından kapalı bir odada iç çamaşırlarına kadar çıkarttırılıp aranmış, öğrenci de bu sırada battaniyeye sarılarak bekletilmişti.

Öğrencinin ailesinin, olayı basına taşıması üzerine harekete geçen dönemin Eyalet Eğitim Bakanı Yves Bolduc, ''Yapılan uygulama diğer öğrencilerin sağlığı ve güvenliği ile ilgilidir. Uygulama tüm okullarda geçerlidir'' diyerek uygulamayı savunmuştu.

''Strip search'' (çıplak arama) uygulaması ile elbiselerinin tamamını çıkarması istenilen öğrencilere, mutlaka vücutlarını örtecek bir örtü verilerek, uygulama süresince öğrencinin sadece elbiseleri aranıyor ve vücuduna dokunulmuyordu.

Uygulamada, aramayı en az iki yetkili okul personeli yapıyor ve bu kişilerin cinsiyetinin aranacak öğrencinin cinsiyeti ile aynı olması şart koşuluyordu.