Şüphelenilen öğrencinin iç çamaşırı dahi çıkartılabilecek

Karar Kanada'da alındı. Quebec eyaleti Eğitim Bakanlığı, liselerde okul yönetimlerine, durumundan şüphelenilen öğrencileri iç çamaşırlarını dahi çıkartarak arayabilme yetkisi verdi.

ntv.com.tr 18.02.2015 - 07:50

Şüphelenilen öğrencinin iç çamaşırı dahi çıkartılabilecek
Quebec Eğitim Bakanı Yves Bolduc

MONTREAL - Kanada'nın Quebec eyaletinde, eğitim sistemine yeni bir uygulama eklendi.

Quebec Eğitim Bakanı Yves Bolduc'ın, açıkladığı yeni uygulamaya göre, eyalet genelindeki tüm liselerde okul yönetimleri, durumundan şüphelendikleri
öğrencileri istedikleri gibi arayabilecek.

Eyalet parlamentosuna bilgi veren Bakan Bolduc, arama iznine, ''strip search'' denilen iç çamaşırlarının da çıkartılarak aranmasının dahil olduğunu ancak bu işlemin olabilecek en ''saygın'' usulle yapılacağını kaydetti.

Montreal İngilizce Okullar Yönetimi Sözcüsü Mike Cohen: Bu, bugüne kadar hiç duymadığım bir uygulama. Uyuşturucu ya da illegal bir durumundan şüphelendiğim öğrenci için derhal polisi ararım. Buna gerek yok.

Bakan Bolduc'un, uygulamayı başlatmasına ise geçen hafta Neufchatel Lisesi'nde uyuşturucu bulundurduğundan şüphelenilen 15 yaşındaki bir kız öğrencinin
aranması neden oldu.

Okulun kadın müdür ile bir başka kadın görevlinin, kapalı bir odada iç çamaşırlarına kadar çıkarttırıp, battaniyeye sararak aradıkları öğrencinin ailesinin, olayı basına taşıması üzerine harekete geçen Eğitim Bakanı Bolduc, "Yapılan uygulama diğer öğrencilerin sağlığı ve güvenliği ile ilgilidir. Uygulama tüm okullarda geçerlidir" dedi.

Karara göre, ''strip search'' uygulaması ile giyeceklerinin tamamını çıkarması istenilen öğrencilere, mutlaka vücutlarını örtecek bir örtü verilecek. Uygulama süresince öğrencinin sadece giyecekleri aranacak ve vücuduna dokunulmayacak. Aramayı en az iki yetkili personel yapacak ve bu kişilerin cinsiyeti, aranacak öğrencinin cinsiyeti ile aynı olacak.

Sayfa Yükleniyor...