Kapüşon cinayetinde gözaltı

ABD'de Şubat ayında Trayvon Martin adlı silahsız bir siyahi genci vurarak öldüren ve ülkede ırkçılık tartışmalarının körüklenmesine neden olan George Zimmerman, olaydan 45 gün sonra gözaltına alınarak, ikinci dereceden cinayetle suçlandı.

12.04.2012 - 09:42

Kapüşon cinayetinde gözaltı

Zimmerman'ın Florida'da polise teslim olduğu ve bugün mahkemeye çıkarılmasının beklendiği bildirildi. 28 yaşındaki Zimmerman'ın suçlu bulunması durumunda ömür boyu hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.


Zimmerman'a yöneltilen suçlamalar özel savcı Angela Corey tarafından açıklandı. Zimmerman'ın yeni avukatı Mark O'Mara, müvekkilinin, hakkındaki suçlamaları reddedeceğini söyledi.

Hispanik kökenli Zimmerman, 26 Şubat'ta Orlando kenti yakınlarındaki Sanford kasabasında  şüpheli tavırlar sergilediği gerekçesiyle 17 yaşındaki Martin'i öldürmüştü. Yağışlı olan havada siyah genç, ceketinin kapüşonunu başının üzerine çekmişti. Yaşanan kovalama ve dövüş ardından Zimmerman, genci tabancayla vurdu.

Martin'in ailesi ve yakınları Zimmerman'ın onu derisinin rengi ve kapüşonlu bir giysi giyiyor olması dolayısıyla öldürdüğünü savundu.

IRK AYRIMCILIĞI TARTIŞMASI
Olay anında silahsız olduğu ve elinde sadece şeker ve buzlu çay bulunduğu belirtilen Martin'i meşru savunma olarak vurduğunu söyleyen Zimmerman'ın, Florida'da yürürlükte olan, ruhsatlı tabancası olan kişilere meşru savunmayı gerekli gördükleri hallerde silah kullanma yetkisi tanıyan yasa çerçevesinde olaydan sonra gözaltına alınmadı.

Zimmerman'ın hakkında hiçbir suçlamada bulunulmaması ülke genelinde yoğun protestolara yol açmış, meşru müdafaaya hangi hallerde başvurulabileceği ve ırk ayrımcılığı konularında kamuoyunda geniş çaplı tartışmalara neden olmuştu.

OBAMA: OĞLUM OLSAYDI TRAYVON'A BENZERDİ
ABD Başkanı Barack Obama da "bir oğlum olsaydı, Trayvon'a benzerdi" sözleriyle tartışmalara müdahil olmuş, nefret suçları ve ırk ayrımcılığı konusunda Kongre'de Trayvon'ın anne ve babasının da katıldığı bir oturum düzenlenmişti.

Zimmerman, olayda önce asıl kendisinin Martin tarafından saldırıya uğradığını ve bunun üzerine meşru müdafaa olarak onu vurduğunu iddia ederken, Trayvon'ın ailesi ise, Zimmerman'ın, olaydan önce arayarak Trayvon'a dair şüphesini aktardığı polisin "birşey yapma" uyarısına rağmen oğullarını takip etmeyi sürdürdüğüne işaret ederek, bu iddiayı reddediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...