Karabağ sorunu çözülünce siyaseti bırakacağım

Haberler 08.04.2009 - 13:42

Karabağ sorunu çözülünce siyaseti bırakacağım

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan Dağlık Karabağ sorununun çözümlendiği gün, siyaseti bırakacağını söyledi.

"Azerbaycan, Karabağ Ermenilerinin kendi geleceklerini belirleme hakkını tanıyacağı gün, dünyanın en mutlu insanı olacağım. Böylece Karabağ ya bağımsız devlet olacak, ya da Ermenistan’a katılacak. İşte o gün istifa dilekçemi yazacağım" diyen Sarkisyan, barış sürecinin çıkmaza girdiğini itiraf etti.

Konuşmasını "Sorunun barış yolu ile çözümlenmesine halen şans var. Bundan emin olmasaydım cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığımı koymazdım" ifadeleri ile sürdüren Sarkisyan, Dağlık Karabağ’ın 1920’lerde yerel halkın rızası olmadan Azerbaycan’a bağlandığını iddia etti.

Kendisinini de Karabağ kökenli olduğunu hatırlatan Sarkisyan, bölgenin demografik yapısının Sovyetler Birliği tarafından değiştirilmeye çalışıldığını iddia etti.

Karabağ sorununun Erivan yönetimi için engel oluşturduğunu itiraf eden Sarkisyan, "Tabii ki belirli bir sıkıntı mevcut. Fakat tarihi bir mesele ile karşı karşıyayız. Bu bölgede yaşayan Ermenileri yalnız bırakamayız. İleride Karabağ’ın terk edilmesinden bahseden şarkılar yazmak istemiyorum" dedi.

Sayfa Yükleniyor...