'Karabağ'a statü tanınmasına karşı değiliz'

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov, Dağlık Karabağ’a özel statü tanınmasına karşı olmadıklarını, ancak bu konunun Azeri mülteciler kendi topraklarına dönmeden görüşülmeyeceğini söyledi.

09.07.2009 - 15:31

Bakü’deki Diplomasi Tarihi Müzesi’nde gazetecilerle biraraya gelen Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov, "Dağlık Karabağ Azerbaycan toprağıdır ve bu bölgenin uzun süreden beri kontrol dışında ve statüsüz kalması anormaldir. Bu yüzden prensip olarak statünün belirlenmesine olumlu yaklaşıyoruz" açıklamasında bulundu.

Azeri bakan, Dağlık Karabağ’ın "statüsünün ne zaman ve hangi koşullar altında belirleneceğinin" önemli olduğunu kaydetti.

"Topraklarından sürülen Azerbaycanlılar evlerine dönmeli ve Ermenilerle ortak yaşamları için tüm gerekli koşullar sağlanmalı" diye konuşan Mamedyarov, statü görüşmelerinin Azerbaycan’ın çıkarlarına uygun sonuçlanması gerektiğini de kaydetti.

Mamedyarov, uluslararası hukukta belirlenen "Halkların kendi geleceklerini belirleme hakkının devletlerin sınırlarının bozulması anlamına gelmediğine dikkat çekti ve Rusya Federasyonu’na bağlı özerk cumhuriyetlerin Dağlık Karabağ için bir örnek oluşturabileceğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...