Karaciç ilk kez hakim karşısına çıktı

Binlerce Müslümanın ölümene neden olmakla suçlanan Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

02.11.2009 - 12:27

Karaciç ilk kez hakim karşısına çıktı

Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç'in Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanması devam ediyor.


Karaciç, savunmasını hazırlamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu söyleyerek, bundan önceki davaları boykot etmiş, duruşmalara da katılmamıştı.

Bugün duruşmaya ilk kez katılan Karaciç, bundan sonra duruşmaya katılmamaya devam edeceğini söyledi, "Başından beri doğru olmayan bir sürece katılmam mümkün değil" dedi.

Karaciç, hakkında soykırım yapmak, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemek dahil 11 ayrı itham bulunuyor. Karaciç, suçlu bulunursa ömür boyu hapis cezası alabilir.

64 yaşındaki eski Sırp lider, 13 yıllık firarın ardından geçen yıl Belgrad'da sahte kimlikle yakalanmış, Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesine teslim edilmişti.

SIRPLAR MLADİÇ'İN TESLİM EDİLMESİNE KARŞI
Karaciç gibi, savaş suçlusu olmaktan aranan bir başka isim de Ratko Mladiç. Mladiç de Bosna iç savaşı sırasında, Srebrenitsa'da 8 bin Boşnak erkeğinin katledilmesi ve diğer suçlardan sorumlu tutuluyor. Ancak bazı Sırplar, Mladiç'i kahraman olarak görüyor.

Sırpların çoğunun, Bosna savaşında işlenen insanlık ve soykırım suçları nedeniyle aranmakta olan savaş suçu zanlısı Ratko Mladiç'in tutuklanmasına karşı olduğu belirtildi. Sırp hükümet yetkilisi Rasim Lyayiç, bir kamuoyu araştırmasına göre Sırpların yüzde 51'inin, Mladiç'in yakalanması ve Lahey'deki eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesine iade edilmesine karşı olduğunu söyledi.

Lyayiç, araştırmada Mladiç'in yakalanmasına destek verenlerin oranının yüzde 26'da kaldığını, geçen yıl bu oranın yüzde 50 civarında olduğunu kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...