Hollanda'nın Schiphol Havaalanı'na inişi sırasında düşen THY uçağının karakutu kayıtlarındaki ilk çözümlemeler açıklandı.

İlişkili Haberler


Karakutu kayıtlarına dayandırılan bilgilere göre, resmi makamların da doğruladığı uçağın "irtifa göstergesinin bozuk olması", kazanın ana sebebi.

Pilotların sorunu farkedip otomatik pilotu sağ göstergeye bağladığı, ancak otomatik pilotun bozuk göstergeden sinyal almaya devam ettiği belirtiliyor. Bunun uçağın üretici firması Boeing'deki yazılım hatasından kaynaklanmış olabileceği üzerinde duruluyor.

Bir diğer iddia ise, kulenin yoğunluk nedeniyle THY uçağından "acele" inmesini istediği ve bu durumun pilotların dikkatini dağıtmış olması.

Kayıtlarda son olarak, ikinci pilotun "Hocam, gaz verin" diye uyarıda bulunduğu duyuluyor, ancak kaza önlenemiyor.

CUMARTESİ GÜNÜ ENKAZ TAMAMEN KALKMIŞ OLACAK
25 Şubat'ta düşen uçağın enkazı ise kaldırılmaya başlandı.

İlk olarak 3 parçaya ayrılan uçağın kokpit bölümü kaldırıldı. Bugün uçağın gövde bölümünün, yarın ise kuyruk kısmının havaalanındaki hangara taşınması planlanıyor.

Kalan küçük parçaların da Cumartesi günü taşınmasıyla, uçağın piste yaklaşık bir kilometre mesafede bulunan enkazı tamamen kaldırılmış olacak.

Enkazın kaldırılmasının ardından uçağın alt bölümünde bulunan sensör ve antenlerde teknik arıza olup olmadığı, bunların kazaya olası etkisi de incelenecek.

5'i Türk 9 kişinin öldüğü uçak kazasında yaralanan 23 kişinin tedavileri, Hollanda'daki çeşitli hastanelerde sürüyor.