Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, "Türkiye ile işbirliği istediklerini" söyledi.

Karamanlis, Selanik Uluslararası Ticaret Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği'nin ve diğer uluslararası kuruluşların en eski üyelerinden biri olan Yunanistan'ın, tüm Güneydoğu Avrupa ülkelerinin Avrupa-Atlantik yapılanmalara katılımlarını desteklediğini belirtti.

Karamanlis, "Bu çerçevede komşu ülke Türkiye ile de işbirliği istiyoruz. Ancak, Ege'deki statü ne tahriklerle, ne de tehditlerle değişmez. Haklarımızı ve çıkarlarımızı savunmakta kararlıyız. Bu konudaki kırmızı çizgilerimizi net bir biçimde belirledik. Bu çizgileri terk etmeyiz, pazarlık konusu yapmayız, bir adım da geri atmayız" diye konuştu.

Kıbrıs konusuna da değinen Karamanlis, "Türkiye'nin, Kıbrıs'ta işler ve kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için fiilen katkıda bulunması gerektiğini" söyledi.

EKONOMİK KRİZ VE ERKEN SEÇİM
Karamanlis, büyük bölümünü erken seçim konusuna ayırdığı konuşmasında, "hükümetin erken seçim kararı almasında ekonomik krizin ve muhalefetin bu konudaki sorumsuz tutumunun etkili olduğunu" belirtti.

Uluslararası ekonomik krizin, özellikle turizm ve denizcilik alanlarında Yunanistan'ı olumsuz etkilediğini belirten Karamanlis, "Kamu kuruluşlarındaki büyük açıklıkların ve eski yıllardan kalan borçların durumu daha da zorlaştırdığını" kaydetti.

Tüm bunlar için zor kararlar alınması gerektiğini ama bu konuda muhalefetin tutumunun yardımcı olmadığını belirten Karamanlis, "PASOK krizin farkında değil. Boş vaatlerde bulunuyorlar. Onlar krizi bir demagoji fırsatı olarak görüyorlar, oysa bu konu bizim için milli bir mesele" diye konuştu.

Karamanlis, halkın tekrar yetki vermesi halinde önümüzdeki 2 yıl için valiler, belediye başkanları ve milletvekillerinin maaşlarını düşüreceğini de açıkladı.

Erken seçim kararını milli çıkarların en iyi biçimde korunabilmesi için aldığını da belirten Karamanlis, "Tüm siyasi yaşamım boyunca ülkemin çıkarlarını kişisel menfaatimin önüne koydum" dedi.

Bu arada, Yunan televizyonları çeşitli kuruluşların yaptıkları kamuoyu anketlerinin, anamuhalefet PASOK partisinin, iktidar Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) 5.7 ila 6.7 oranında önde olduğu sonucunu ortaya koyduklarını duyurdular.

Başbakan Karamanlis, Selanik Fuarı açılış töreni etkinlikleri çerçevesinde yarın öğle saatlerinde bir basın toplantısı yapacak.