NTV

'Karamanlis hezimeti mertçe kabullendi'

Anadolu Ajansı

Dünya

Papandreu'nun zaferi ve Karamanlis'in iktidarı kaybetmesinin ardından Yunan basınında manşetler...

Yunan basını, dün yapılan genel seçimlerden Yorgo Papandreu'nun liderliğindeki PASOK'un net bir zaferle çıktığını, Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Genel Başkanı Kostas Karamanlis'in de uğradığı hezimetin sorumluluğunu mertçe üstlendiğini yazdı.

İlişkili Haberler


YDP'nin 35 yıllık tarihinin en ağır yenilgisini aldığını belirten gazeteler, Karamanlis'in genel başkanlıktan çekilme kararının parti içinde liderlik yarışı başlatacağını kaydettiler.

Yeni Başbakan Papandreu'nun küresel ekonomik krizi dikkate alarak hızla harekete geçmesi gerektiğini de vurgulayan Yunan basını, halkın cesur ve kararlı adımlar atılmasını istediğini belirtti.

Yeni kabinenin yarın açıklanmasının beklendiği, çarşamba günü de hükümetin yemin ederek göreve başlayacağı kaydediliyor.

Atina'da yayımlanan Katimerini gazetesi, ''Papandreu'nun net zaferi'' ve ''Karamanlis'in istifası cesur karar'' başlıklarını kullandığı haberinde, PASOK'un zaferinin Yunan siyasi yaşamında yeni bir sayfa açtığı yorumunu yaptı. Ülkenin ciddi bir mali kriz yaşadığına dikkati çeken Katimerini, ''Papandreu, yıllarca halının altına süpürülen sorunlara çözüm getirebilir. Karamanlis'in yaptığı hatalardan ders alarak, hemen bugün, seçim sistemi, siyasette şeffaflık ve siyasi partilerin finansmanı gibi konularda reformlara girişmeli'' ifadesini kullandı.

Karamanlis'in liderlikten çekilme kararı ile YDP'nin kritik bir döneme girdiğini de belirten Katimerini, bu partinin içe kapanmadan, ciddi bir şekilde toparlanma çalışmalarına derhal girişmesi gerektiği değerlendirmesini de yaptı.

BU KADAR BÜYÜK FARK SÜRPRİZ OLDU
''Papandreu hükümeti radikal değişiklikler için hazır'' başlığını kullanan To Vima gazetesi, Papandreu'nun hızla harekete geçmesinin beklendiğini kaydederek, ''Kabine bugün bile açıklanabilir'' dedi.

PASOK'un büyük zaferinin herkese sürpriz olduğunu belirten To Vima, bu seçim sonuçlarının Papandreu'ya hızlı ve kararlı bir biçimde hareket etme şansı tanıdığı yorumunu yaptı.

YDP EN ÇALKANTILI DÖNEMİNDE
Herkesin PASOK'un seçimi kazanmasını beklediğini, ama yarışı bu kadar büyük bir farkla önde bitireceğini tahmin edemediğini belirten To Vima, Papandreu'nun ekonomi ve siyasi şeffaflıkla ilgili yasa tasarılarının hazır olduğunu yazdı.

YDP'nin ise 35 yıllık tarihinin en çalkantılı dönemine girdiği yorumunu yapan To Vima, bu partinin bölünmeye gitmeden krizi aşması gerektiğini kaydetti.

BAKOYANNİ DE LİDERLİĞE OYNUYOR
''Karamanlis ağır yenilgiden sonra cesaretle istifa etti'' başlığını kullanan Apoyevmatini gazetesi, Karamanlis'in siyasete devam etme kararının parti birliğinin garantisi olacağı değerlendirmesini yaptı.

YDP'de liderlik yarışının şimdiden başladığını belirten Apoyevmatini, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Sağlık Bakanı Dimitris Avramopulos ve Kültür Bakanı Andonis Samaras'ın genel başkan adayları olduklarını yazdı.

''Papandreu zafer kazandı, Karamanlis istifa etti'' ifadesini manşete taşıyan Ethnos gazetesi, Papandreu'nun Yunan halkından güçlü bir yetki istediğini ve seçmenlerin cömertçe bu isteğe karşılık verdiğini belirtti. Halkın, Papandreu'dan gösterdiği cömertliğin karşılığını beklediğini de vurgulayan Ethnos, PASOK'un ülkedeki egemen siyasi güç olarak kararlı bir biçimde sorunlara eğilmesi gerektiğini kaydetti.

YDP'nin tarihinin en büyük hezimetini yaşadığını da yazan Ethnos, parti üyelerinden hiç birisinin bu kadar ağır bir yenilgiye uğramayı beklemediğini belirterek, şoka giren YDP'nin bir iç mücadele dönemine girme kabusuyla karşı karşıya olduğunu savundu.

PAPANDREU'NUN KİŞİSEL ZAFERİ
PASOK'un seçim başarısının Papandreu'nun kişisel zaferi olduğu yorumunu yapan Ta Nea gazetesi, ''Yorgo'nun tarihi zaferi'' başlığını kullandı. Kısa bir süre öncesine kadar Papandreu'ya kendi partisi içinde bile kuşkuyla yaklaşıldığını belirten Ta Nea, 10 puan farkla kazanılan seçimin PASOK'a 1981 yılından sonraki 2. büyük zaferi yaşattığını yazdı.

Çok zor bir dönemde başbakanlığı üstlenen Papandreu'nun halkın umut ve beklentilerine yanıt vermesi gerektiğini kaydeden Ta Nea, özellikle siyasette şeffaflık uyarısı yaptı.

Karamanlis'in yenilgiyi vakarla karşıladığını ve haysiyetli bir biçimde davrandığını da yazan Ta Nea, YDP'nin bu krizi aşmak için parti politikasında büyük değişikliklere gitmesi gerektiği değerlendirmesini yaptı.

''160 milletvekili, 10 puan fark'', ''Karamanlis yıkıldı ve istifa etti'' başlıklarını kullanan Elefterotipiya gazetesi, büyük yenilginin Karamanlis'i istifaya mecbur ettiğini savundu.

Karamanlis'in erken seçim kararını tek başına almadığını, ama yenilginin sorumluluğunu üzerine aldığını yazan Elefterotipiya, yaşanan skandallar, yerine getirilmeyen vaatler ve bazı partililerin kabul edilemez nitelikteki tavırlarının YDP'nin sonunu hazırladığı yorumunu yaptı.

Elefterotipiya, PASOK ve Papandreu'nun YDP'nin başına gelenden ders alması gerektiğini de yazdı.