Kart'tan AİHM'de AKP'ye şok suçlama

CHP Konya milletvekili Atilla Kart'ın, "dokunulmazlığının kaldırılması için" yaptığı başvuruyu haklı bulan AİHM'de, bugün temyiz duruşması yapıldı.

04.03.2009 - 16:45

Yargılanmak için dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuran ilk Avrupalı politikacı ünvanına sahip olan CHP Konya milletvekili Atilla Kart, açtığı davanın temyiz duruşmasında hükümet ve AKP'yi sanık sandalyesine oturttu.

Kart, 2005 yılında AİHM gündemine taşıdığı ve geçen yıl Temmuz ayında kazandığı davanın temyiz duruşmasında, hükümet ve AKP'nin, kimi bürokratları milletvekili yaparak kendilerine dokunulmazlık kazandırdığını ve böylelikle TBMM'nin "iğfal edildiğini" söyledi. CHP milletvekili, kendi yaptığı savunmada, "TBMM kanun kaçaklarının sığındığı bir mercii haline getirildi" ifadelerini kullandı.

Hükümetin, TBMM'nin 22 ve 23'üncü yasama dönemlerinde hiçbir milletvekili hakkındaki dokunulmazlığın kaldırılmasına izin vermediğine dikkat çeken Kart, "milletvekilleri dokunulmazlık zırhıyla başkalarının işlediği suçları dahi üstelenebiliyorlar" dedi.

Aralarında Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın da bulunduğu birçok AKP üst düzey yöneticisi hakkında "yüz kızartıcı dosyalar" bulunduğunu belirten Kart, AKP yöneticilerini korumak amacıyla hakkındaki dokunulmazlığın kaldırılmadığını savundu. Kayıp trilyon davasını örnek gösteren Kart, "Bu davada 70 sanığın mahkumiyeti infaz edildi. 5 milletvekilinin dosyası bekliyor. Ancak TCK'da yapılan düzenlemeyle o cezaların ertelenmesi sağlandı" şeklinde konuştu.

TÜRK HÜKÜMETİNİN SAVUNMASI
Türk hükümeti ise milletvekili dokunulmazlığının "parlamenter dokunulmazlık kurumu ve parlamenter düzeni korumak amacıyla" kaldırılmadığını savundu. Hükümet avukatı, AİHM'nin Kart davasında aldığı ilk kararı "hatalı" olarak niteledi ve dava tüm Avrupa hukuku açısından bir ilk teşkil ettiğinden 17 yargıçlı mahkeme heyetinden konuya "özel dikkat ayırmasını" istedi.

Atilla Kart'ın dokunulmazlığı kaldırılmadığından ötürü mağdur olmadığını belirten Türk hükümeti, "Dokunulmazlığı kaldırılmayan Atilla Kart'ın siyasi itibarının zarar gördüğüne dair bir emare ya da tartışma yoktur. İki kez üst üste milletvekili seçilmesi de bunun kanıtıdır" ifadeleriyle savunma yaptı. Hükümet avukatı "Türk parlamenterleri hukuk davalarına karşı dokunulmazlık zırhı içinde değiller" ifadesini de kullandı.

Atilla Kart, duruşmada, TBMM gündemindeki dokunulmazlık dosyaları hakkında hükümet tarafından AİHM'ye iletilen listeye de karşı çıktı. Kart'ın söz konusu listenin niteliğinin AİHM'ye iletilmediğini belirtmesi üzerine, Türk hükümetinin avukatı listenin TBMM genel sekreterliği tarafından kendilerine gönderildiğini söyledi. Aynı zamanda AİHM başkanı olan ve davaya bakan Büyük Daire'yi yöneten Fransız yargıç Jean-Paul Costa da bu sözler üzerine Türk hükümetinin avukatından söz konusu listeyi 15 gün içinde güncelleştirilmiş olarak mahkemeye sunmasını istedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ
Hakkında bir avukat ile kamu görevlisine hakaret ettiği gerekçesiyle fezleke bulunan Atilla Kart, Meclis'te dokunulmazlığı kaldırılmadığı için yargılanamayınca 2005 yılında Strasbourg mahkemesine başvurmuştu. Atilla Kart, yargılanmak için dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle Strasbourg Mahkemesine başvuran ilk Avrupalı politikacı ünvanına sahip bulunuyor.

AİHM, hükümetin, Kart'ın dokunulmazlığının kaldırılması için yaptığı talebin yerine getirilmesine zemin sağlamayarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma hakkkıyla ilgili maddesini ihlal ettiği ve bu mahrumiyetin orantısız olduğu sonucuna varmıştı. Karar, 7 yargıçlı 2'inci dairede 3'e karşı 4 gibi çok kısa bir oy farkıyla alınmıştı. Türk hükümeti karara itiraz ederek konunun AİHM'nin temyiz organı olarak da anılan 17 yargıçlı Büyük Daire'sinde esastan yeniden görülmesini istemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...