ABD öncülüğündeki 100 bin kadar NATO askerinin 2014 sonuna kadar Afganistan'dan çekilmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'den ABD askerlerine yönelik bir açıklama geldi.

Başkent Kabil'de düzenlenen Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına katılan Karzai'nin, Savunma Bakanlığı'na, Amerikan kuvvetlerinin Kabil'e yakın olan Vardak ve Logar'dan en geç iki hafta içerisinde çıkarılması talimatını verdi.

Karzai'nin bu kararı, ABD özel birliklerinin ve onların oluşturduğu yasadışı silahlı grupların bazı kentlerde güvensizlik ve istikrarsızlık ortamı yarattığı, bölge halkını rahatsız ettiği iddiaları üzerine aldığı açıklaması, sözcüsü Eymel Feyzi'den geldi.

Feyzi, Vardak kentinde bir öğrencinin başının kesilmesi ile 9 kişinin kaybolmasının sorumluluğunun da ABD güçlerine ait olduğunu dile getirirken, Karzai'nin bu emrinin, sabah saatlerinde Afganistan genelinde dört ayrı noktada düzenlenen bombalı saldırıların hemen ardından gelmesi dikkati çekti.

ABD ORDUSU: HABERİMİZ VAR
İddiaların odağında bulunan Afganistan'daki ABD güçlerinin (USFOR-A) sözcüsü ise, Feyzi tarafından dile getirilen iddialardan haberdar olduklarını söyledi.

''Kabil'in yönelttiği iddiaları ciddiye alıyor ve bu iddiaların gerçekliğini belirlemek için büyük çaba harcıyoruz'' diyen ABD'li askeri sözcü, şunları kaydetti:

''Afgan yetkililerle konuyu tartışıncaya kadar şimdilik daha fazla yorum yapmak istemiyoruz. Bu, bizim Afgan meslektaşlarımızla enine boyuna tartışmak istediğimiz önemli bir konudur.''