Karzai’nin ABD temsilcisi ile  gergin toplantısı

Bir Amerikalı yetkili, Afganistan Devlet  Başkanı Hamid Karzai ile ABD'nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke'un 21 Ağustosta yaptıkları görüşmenin gergin geçtiğini açıkladı.

28.08.2009 - 11:11

Karzai’nin ABD temsilcisi ile  gergin toplantısı

Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkili, Afganistan'da 20 Ağustosta yapılan seçimlerin ertesine rastlayan bu görüşmede iki yetkilinin seçimlere hile karıştığı suçlamalarına ilişkin gergin bir konuşma yaptıklarını söyledi.

Holbrooke'un, seçim sürecine ilişkin kaygılar nedeniyle ikinci tur bir seçim düzenlenmesi düşüncesini bu toplantıda iki kez dile getirdiği söyleniyor. Ayrıca Holbrooke'un, muhaliflerin yanısıra Karzai'nin kampanya ekibinden de bazı üyelerin yaptığı seçim usulsüzlükleri konusunda şikayette bulunduğudüşünülüyor.

Ancak Kabil'deki ABD elçiliğinden bir sözcü, toplantıda 'bağrışmalar' olduğu ve Holbrooke'un da toplantıyı terk ettiği haberini yalanladı. Sözcü, toplantının ayrıntılarını vermeyi ise reddetti.

Cumhurbaşkanlığından bir sözcü de toplantıya ilişkin bilgi vermeyi reddetti.

SEÇİM USULSÜZLÜKLERİ İLK KEZ GÜNDEME TAŞINDI
Afganistan'daki seçime katılım oranının düşüklüğü ve usulsüzlükler, seçimin güvenilirliği konusunda kaygı uyandırmıştı. Ancak bu son olayın, önde gelen bir Batılı yetkili tarafından bu durumun açıkça ifade edildiği ilk örnek olduğu haber veriliyor.

Bu gelişme de seçim sürecinin güvenilirliği konusunda yeni kuşkular gündeme getirmenin yanısıra; istikrarlı bir ülkede, işleyebilir bir hükümet oluşturulması planlarını daha da güçleştirebilir.

Nihai sonuçları Eylül ayından önce beklenmeyen Afganistan seçimleri ile ilgili bir dizi usulsüzlük iddiası gündeme gelmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...