Karzai'nin ilk sözü: Temiz yönetim

Afganistan'da ikinci dönem devlet başkanlığı görevini devralan Hamid Karzai, temiz yönetim sözü verdi.

03.11.2009 - 13:14

Karzai'nin ilk sözü: Temiz yönetim

Afganistan'da hile iddiaları eşliğinde yeniden Devlet Başkanı ilan edilen Hamid Karzai, muhalefete 'hükümete katılma' çağrısı yaptı. Karzai kurulacak yeni hükümetinin, ülkenin tüm unsurlarını barındıracağı sözünü verdi.


Karzai adil seçim koşullKarzai kurulacak yeni hükümetinin, ülkenin tüm unsurlarını barındıracağı sözünü verdi.

Yolsuzluklar nedeniyle batının eleştirilerine hedef olan ve meşruiyeti sorgulanan Karzai, temiz yönetim vadediyor.

Afganistan Seçim Komisyonu'nun dün, Abdullah Abdullah'ın 7 Kasım'da yapılması planlanan devlet başkanı seçiminin ikinci turundan çekilmesiyle devlet başkanı ilan ettiği Karzai, televizyonda yayımlanan zafer konuşmasında, "Bugün şunu söylemek istiyorum ki, hiç kimse, bu süreçten kendisini uzak görmeyecek ve hepimiz Afganistan hükümetinin bir parçası olacağız" dedi.

"Hükümetimiz, Afganistan'ın aynası olacak, böylece herkes kendisini bu aynada görebilecek" diyen Karzai, Batılı destekçilerinin eleştirdiği yolsuzluğun üstesinden gelme sözü de vererek, "Şimdi, topraklarımızdan bu lekeyi kazımak için her ne şekilde olursa olsun tüm güçlerimizi kullanmaya kararlıyız" ifadesini kullandı.

Afganistan'da 20 Ağustos'ta yapılan devlet başkanı seçimlerinde yaygın yolsuzluk olduğu belirtilmiş, seçimler ikinci tura kalmıştı. Karzai ile Abdullah'ın katılacağı ikinci tur seçimler 7 Kasım'da yapılacaktı. Ancak Abdullah, önceki gün ikinci turdan çekildiğini açıklamıştı.

Bunun üzerine Afganistan Seçim Komisyonu, devlet başkanı seçiminin ikinci turunun iptal edildiğini duyurmuş, ilk turun galibi ve ikinci turda tek aday olan Karzai'yi devlet başkanı ilan etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...