Bu sabah Afganistan’da son yılların en önemli saldırısı düzenlendi. Afgan televizyonları Devlet Başkanı Hamit Karzai’nin kardeşi Ahmed Veli Karzai’nin düzenlenen silahlı saldırıda öldürüldüğünü kaydetti.

Aileye yakın bir yerel yetkili Ahmed Veli Karzai’nin öldüğünü doğruladı. Kandahar Eyalet Sözcüsü Zalmay Eyubi de Karzai’nin kardeşinin kendi evinin içinde öldürüldüğünü söyledi.

TALİBAN ÜSTLENDİ
Saldırıyı Taliban üstlendi.Taliban sözcüsü Yusuf Ahmedi telefonla yaptığı açıklamada, bu saldırının, ilkbaharda saldırıların yeniden başladığı yönündeki açıklamadan bu yana "en büyük başarıları" olduğunu belirtti. Yusuf Ahmedi, Taliban'ın, Ahmed Veli Karzai'yi öldürmesi için Sardar Ahmed adlı bir suikastçıyı görevlendirdiğini söyledi. Afganistan Ant terör Dairesi Başkanı Abdul Gaffar Sayidzade de, Karzai’nin kendi korumalarından biri tarafından öldürülmüş olabileceğini ileri sürdü.

'KARDEŞİMİN ÖLDÜRÜLMESİ HALKIN ACILARINI YANSITIYOR'
Saldırı sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, kardeşinin tüm Afgan halkıyla paylaştığı bir acı olduğunu ifade ederek, "Afganistan'daki evlerde herkesin acı çektiğini, umutlarının, Allah'ın izniyle, Afgan halkının çektiği çileyi ortadan kaldırmak, barış ve istikrarı tesis etmek olduğunu" kaydetti.

'UYUŞTURUCU BARONU' DENİYORDU
Ahmed Veli Karzai, Kandahar Yönetim Konseyi’nin başı ve ülkenin en güçlü isimlerinden biriydi. Karzai hakkında özel güvenlik şirketleri ve afyon ticaretiyle bağlantısına ilişkin iddialar sıklıkla dile getiriliyordu.

Son olarak Wikileaks'in kamuoyuna duyurduğu Amerikan belgelerinde, Karzai ''yolsuzluklara bulaşmış uyuşturucu baronu'' olarak niteleniyordu.