Kasırga dehşeti büyüyor: 297 ölü

ABD'nin güneyindeki altı eyaleti vuran fırtına ve hortumlarda ölenlerin sayısı 269'a yükseldi. Sadece Alabama’da can kaybı 210.

28.04.2011 - 16:29

Kasırga dehşeti büyüyor: 297 ölü

ABD kasırga dehşetini yaşıyor. Ülkenin güney eyaletlerini vuran hortum en büyük hasarı Alabama’da gerçekleştirdi.

Alabama valisinin sözcüsü Leah Garner, eyalette fırtına ve hortumlar nedeniyle ölenlerin sayısının 210'a yükseldiğini belirtti. Son rakamlara göre altı eyalette toplam ölü sayısı 297'ye çıktı.

Alabama'da en büyük hasar Tuscaloosa kentinde yaşandı. Hortum, kentte en az 15 kişinin yaşamına mal oldu. Yaklaşık 400 kişi de yaralandı. Tuscaloosa Belediye Başkanı Walter Maddox kentte çok büyük tahribat meydana geldiğini bildirdi.

83 bin nüfuslu kentte, daha önce yaşanan kasırgaların üstüne gelen hortumun, ağaçları kökünden söküp sürüklediği, çevreyi çamur tabakalarının kapladığı belirtiliyor.

NÜKLEER SANTRALLER KAPATILDI
Eyalette üç nükleer santralin çalışması durduruldu Alabama Elektrik Şirketi, bölgede en az 335 bin müşteriye elektrik hizmeti veremediklerini açıkladı. Şirket yetkilisi, kesintilerin Katrina Kasırgası sırasında yaşandığı kadar uzun süreli olabileceğine dikkat çekti.

BİLANÇO AĞIR
Alabama'nın dışında Mississippi ve Tennessee'de 33'er, Georgia'da 14, Virginia'da 8 ve Kentucky'de 1 kişi ve fırtına ve hortumlar nedeniyle yaşamını kaybetti.

Yedi eyalette olağanüstü hal ilan edilirken, Alabama eyaletine federal mali yardım yapıldı.

ABD Ulusal Hava Dairesi de, fırtınanın Cuma günü başlamasından bu yana 300 hortum kaydedildiğini açıkladı. Mevcut fırtınanın Kuzey ve Güney Carolina'yı etkileyeceği, ardından kuzeydoğuya doğru ilerleyeceği tahmin ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...