"Putin'in asıl hedefi Avrupa'yı bölmek"

Dünya Satranç Şampiyonu Rus muhalif siyasetçi Kasparov, "Putin'in asıl hedefi Avrupa'yı bölmektir. Artık bu arzusunu gizlemiyor" dedi.

Anadolu Ajansı 11.03.2016 - 11:10

"Putin'in asıl hedefi Avrupa'yı bölmek"

Rus muhalif siyasetçi, 13. Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in asıl hedefinin Avrupa'yı bölmek olduğunu ileri sürdü.

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenen "Özgür Rusya Forumu"na katılan Kasparov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yürüttüğü siyaseti eleştirdi.

"Putin'in asıl hedefi Avrupa'yı bölmektir. Artık bu arzusunu gizlemiyor bile" ifadelerini kullanan Kasparov, sığınmacı krizine neden olan göç dalgasını, Suriye'deki rejim ve Rusya'nın hava saldırılarının tetiklediğini söyledi.

Rusya'nın Avrupa'daki mevcut durumu kasıtlı olarak kötüleştirip NATO'yu zayıflatmak istediğini savunan Kasparov, "Rusya'nın NATO ülkelerine karşı savaş açma ihtimali düşük. Çünkü Moskova, bunun NATO'dan askeri bir karşılık bulacağını biliyor" diye konuştu.

Kasparov, Rus siyasetçi Boris Nemtsov'un ölümüyle ülkenin son muhalif liderini de kaybettiğini belirtti.

Rusya'nın "faşist bir diktatörlük" gibi yönetildiğini savunan Kasparov, "Bugün Rusya'da Putin'i eleştiremezsiniz. Bu kesinlikle mümkün değil. Nemtsov son dakikasına kadar bunun mümkün olduğuna inanıyordu ve karşılığında büyük bir bedel ödedi" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...