Katalan lider Puigdemont serbest

Almanya'dan İspanya-Katalonyo krizine ilişkin yeni bir açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Katalan hükümetinin en kısa zamanda kurulmasının önemli olduğunu çünkü bu krizin sadece politik yollarla çözülebileceğini söyledi. Kefalet ödemesi yapan Katalan lider Puigdemont serbest bırakıldı.

ntv.com.tr 06.04.2018 - 13:22 | Son Güncelleme : 06.04.2018 - 16:27

Katalan lider Puigdemont serbest

Almanya'da Schleswig-Holstein Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin bu ülkede gözaltına alınan Katalonya Özerk Yönetimi’nin eski başkanı Carles Puigdemont’un şartlı olarak tahliye edilmesini sonrası Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Açıklamada, İspanya-Katalonya krizinin politik yollarla çözülebileceğine işaret edildi. Almanya, Katalan hükümetinin en kısa zamanda kurulmasının önemine vurgu yaptı.

Şartlı tahliye edilmesine karar verilen Katalan lider Carles Puigdemont hapisten çıkmak için gerekli kefaleti ödedi. Alman savcının talebi üzerine serbest kalan Puigdemont Almanca yaptığı kısa konuşmada, dayanışma için teşekkür etti.  

Puigdemont'un tahliyesi için gereken şartlar arasında 75 bin euro kefalet ödenmesi de bulunuyor.

Puigdemont hapisten çıkarsa Almanya’yı terk edemeyecek ve yetkililere adres bildiriminde bulunmak zorunda kalacak.

İSPANYA: KARARA SAYGI DUYUYORUZ

Mahkemenin Puigdemont’a ilişkin kararını bildirmesinin ardından İspanya hükümeti tarafından yapılan ilk açıklamada da, Almanya’nın kararına saygı duyulduğu belirtildi.

İspanya, Katalonya hükümetine Ekim 2017'da yapılan bağımsızlık referandumu nedeniyle suçlamalar yöneltmişti.

İspanya'da Puigdemont ve diğer ayrılıkçı liderler hakkında “devlete başkaldırma” suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Katalan lider Puigdemont bunun üzerine Belçika’ya kaçmıştı. Aralık ayında çıkartılan Avrupa genelindeki tutuklama kararı geri çekilmiş, ancak 23 Mart'ta İspanyol mahkemesi tarafından yine Avrupa çapında tutuklama kararı çıkartılmıştı.

Bunun üzerine, Puigdemont 25 Mart Pazar günü Almanya-Danimarka sınırı üzerinden ülkeye girmesinin ardından Alman polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...