İspanya'nın doğusundaki Katalonya, yerel parlamentonun tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi ve merkezi hükümetin ayrılıkçı Katalan yetkilileri görevden almasının ardından gergin ve belirsiz bir haftaya girdi.

Şefleri değiştirilen Katalan polisi, bakanlıklar ve merkezi yönetim binası önünde güvenlik önlemi aldı.

Sivil itaatsizlik çağrılarına karşın çoğu yerel yönetim çalışanı saat 09.00'da iş başı yaptı. Her ne kadar bazı çalışanlar, merkezi hükümetin emirlerine ne kadar uyacaklarına ilişkin yöneticilerine bilgi vermese de genel bir sivil itaatsizliğin yaşanmaması dikkati çekti.

SİVİL İTAATSİZLİK ÇAĞRILARI KARŞILIK BULMADI

Merkezi hükümetin bölgeyi doğrudan yönetmeye başlamasını "darbe" olarak nitelendiren Katalan liderlerin sivil itaatsizlik çağrılarının karşılık bulmaması, yeni durumun büyük ölçüde kabul gördüğü şeklinde değerlendiriliyor.

Görevden alınmasını kabul etmediğini açıklayan eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, Barselona'da bulunan ve önünde polisin güvenlik önemli aldığı yerel hükümet binasına gelmedi. 

"SADECE EŞYALARINI ALABİLİRLER"

İspanya İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido, görevden alınan Katalan yetkililere kişisel eşyalarını toplayabilmeleri için birkaç saat verildiğini, bu kişilerin çalışmalarına müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Öte yandan ayrılıkçı Katalan Demokratik Partisi, 21 Aralık'taki erken seçime katılma kararı aldı.