İlişkili Haberler

Referandumun ardından ilk kez İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye konuşan Katalonya Başbakanı Carles Puigdemont, "Bu haftanın sonunda ya da gelecek haftanın başında bağımsızlık ilan edebiliriz" dedi. Puigdemont, merkezi hükümetin karara müdahale ederek Katalan yönetimini ele geçirmesi ihtimaline ilişkin "Bu herşeyi değiştiren bir hata olur" ifadesini kullandı.

Katalonya Başbakanı, merkezi hükümetle diyalog halinde olmadıklarını da açıkladı.

İSPANYA KRALI’NDAN REFERANDUMA TEPKİ

İspanya Kralı 6'nci Felipe, Katalonya’da yapılan bağımsızlık referandumuna tepki gösterdi. Felipe, ulusa sesleniş konuşmasında katalonya hükümetini kabul edilemez bir sadakatsizlikle suçladı:

“Katalonya yönetimi, Katalan halkını böldü ve karşı karşıya getirdi, İspanya'nın birliğini ve ulusal egemenliğini parçalamaya çalıştı, anayasayı, demokrasiyi ve İspanyol devletinin güçlerini sistematik bir şekilde çiğnedi. Bu otoriteler, açık ve net bir şekilde demokrasi ve hukukun tamamen dışında kaldılar."

Kral Felipe İspanya halkının, özerk yönetimin tavırları nedeniyle endişeli olan Katalanların yanında olduğunu da belirtti.

İspanya'nın özerk Katalonya bölgesinde yapılan bağımsızlık referandumunda, katılanların yüzde 90'ından fazlası “evet” oyu kullanmıştı.

Referandum günü yapılan polis müdahalesindeyse en az 900 kişi yaralanmıştı.