İlişkili Haberler

Uzun zamandır beklenen açıklama Çalışma Bakanı Issa bin Saad al-Jafali al-Nuaimi’den geldi ve bugün itibariyle ülkede “kafala” sisteminin kaldırıldığı açıklandı.

2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ülkede çok sayıda inşaat yatırımı bulunmakta. 2.1 milyon yabancı çalışanın bulunduğu ülkede kontrat bazlı bir sisteme geçileceği devlet kaynaklarınca onaylandı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Ürdün gibi bölge ülkerinde uygulanan “kafala” sistemine göre, her yabancı çalışanın Katarlı bir işveren ya da şirkete bağlı olması gerekiyor. Çalışanların bu kişi veya kurumların izinleri olmadan iş değiştirmeleri ve ülke dışına çıkmaları yasaklanıyor.

Katar Çalışma Bakanı Issa bin Saad al-Jafali al-Nuaimi
Katar Çalışma Bakanı Issa bin Saad al-Jafali al-Nuaimi

İnsan hakları kuruluşları birçok işçinin korkunç çalışma koşulları nedeniyle öldüğünü ileri sürüyor ve durumu “modern kölelik” olarak adlandırıyor.

Bakan Nuaimi’ye göre yeni çalışma sistemi işçilerin haklarını koruyan ve iş esnekliğini arttıran modernleştirilmiş, sözleşmeye dayalı bir sistem olacak. Yeni kurallar çerçevesinde işçilere iş değiştirme ve ülkeyi terk etme haklarının verilmesinin yanı sıra, sözleşme koruması ve hareket özgürlüğü sağlanacağı belirtiliyor.

Fakat Uluslararası Af Örgütü söz konusu tedbirlerin önemli değişiklikler getirmeyeceğini açıklıyor. Kuruluşun sözcüsü James Lynch’e göre yeni yasa sözcüklerle oynayarak aynı temel sistemi sağlamlaştırıyor. İnsan hakları örgütleri çalışanların ülke dışına çıkmak için işveren iznine ihtiyaç duymaya devam edeceklerini açıklıyor.

Katar bu yıl içerisinde 2022 Dünya Kupası hazırlıkları için “zorla çalıştırma” suçlamasıyla karşı karşıya kalmış ve yetkililer soruşturma yapılacağını açıklamıştı.