İlişkili Haberler

Kuveyt'in arabulucuğuyla Katar'a iletilen listedeki talepler arasında Türkiye'nin Katar'daki askeri üssü'nün kapatılması da var. Dört Arap ülkesi taleplerin karşılanması için Katar'a 10 gün süre tanıdı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar'a 13 maddelik bir talep listesi gönderdi. Teröre destek vermekle suçlanan Katar'a yönelik 5 Haziran'da başlatılan ekonomik ablukanın sona ermesi için bu taleplerin yerine getirilmesi isteniyor. Talepler, Doha'ya Kuveyt tarafından iletildi. Dört ülke talepleri yerine getirmesi için katar'a 10 gün süre tanıdı.

13 maddeden biri Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün kapatılması. Ankara yaklaşık üç haftadır süren krizde Katar'a gıda yardımında bulundu. Katar'daki askeri üsse takviye asker ve zırhlı araç gönderildi.

Arap ülkelerinin taleplerinin başında İran ile ilişkilerini azalması yer alıyor. Katar'dan terörist, ideolojik ve mezhepsel örgütlerle ilişkilerini kesmesi isteniyor. Müslüman kardeşler, DAEŞ, El Kaide, Hizbullah ve Fetih el Şam bu örgütler arasında sıralanıyor. Katar'dan topraklarındaki bütün teröristleri teslim etmesi talep ediliyor.

Dört ülke Katar'dan içişlerine ve dış politikalarına karışmamasını istiyor. Bir başka talep ise Doha'nın dört ülkenin vatandaşlarına Katar vatandaşlığı yermeye son vermesi. El Cezire televizyonunun kapatılması da talepler arasında bulunuyor.

Katar'dan tazminat da talep ediliyor. Dört ülke, Doha'nın politikaları nedeniyle son yıllarda uğradıkları zararın karşılanmasını istiyor.

Talepler üzerinde anlaşma sağlanırsa uygulanıp uygulanmadığı 10 yıl boyunca izlenecek. İlk yıl her ay, ikinci yıl üç ayda bir, sonraki dönemde yıllık olarak değerlendirilecek.