Katliama siyaset karıştı

Almanya'daki okul saldırısının ardından muhalefet partileri, Hristiyan Demokrat yetkilileri açıklamaları nedeniyle eleştiriyor.

13.03.2009 - 16:50

Katliama siyaset karıştı

Seçim yılında bulunan Almanya'da 16 kişinin öldüğü Winnenden olayının soruşturmasında yaşanan hatalar tepkiye neden oldu. Hristiyan Demokrat yetkililerin açıklamaları Sosyal Demokratlar tarafından eleştiriliyor.


Deutsche Welle'nin haberine göre, Baden-Württemberg Eyaleti İçişleri Bakanı Heribert Rech'in Winnenden saldırısının internette 7 saat öncesinde duyurulduğu açıklaması, Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) tepkisine neden oldu.

Hristiyan Demokrat Birlik Partili içişleri bakanı Rech, saldırgan Tim K.'nın olaydan yaklaşık 7 saat önce, saat 02.45 sularında, internette bir sohbet odasında eylemi duyurduğunu söylemişti.

Polis Rech'in açıklamasını yalanlamış ve Tim K.'nın evdeki bilgisayarında yapılan aramada, içişleri bakanını doğrulayan bir veriye rastlanmadığını açıklamıştı.

DELİNİN BİRİ YANLIŞ HABER ÜRETMİŞ
Önce savcılık aracılığıyla açıklamasında ısrar eden Rech, daha sonra geri adım atarak, “Süddeutsche Zeitung” gazetesinin internet baskısında yer alan bir habere göre, “anlaşılan delinin biri yanlış haber üretti” dedi.

Eyalet içişleri bakanı Heribert Rech'in çelişkili beyanları, seçim yılında bulunan Almanya'da tepki topladı.

Baden-Württemberg SPD teşkilatının önde gelen isimlerinden, eyalet meclis grup başkanı Claus Schmiedel, “bu tür vakalarda doğru bilgilerin hızdan önce gelmesi gerektiğini” söyledi.

“Kamuoyuna saniyeden saniyeye hızlı mesajlar vermek gerekmez” diyen Schmiedel, soruşturmada yaşanan aksaklığı “utanç verici” sözleriyle niteledi.

Polis sözcüsü Klaus Hinderer, olayda yaralanan beş öğrenci ile 2 polis memurunun tedavisinin devam ettiğini açıkladı. Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığını belirten Hinderer, yaşları 14 ila 17 arasında değişen yaralı öğrencilerden bazılarının kurşunla, diğerlerinin ise pencereden atlayarak kurtulmaya çalışırken yaralandığını söyledi.

OKULDA EĞİTİME ARA VERİLDİ
Hinderer Kızıl Haç, polis, psikolog ve kurbanların ailelerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grubun öğrencilere psikolojik destek sunduğunu, okulda eğitime süresiz ara verildiğini kaydetti.

Winnenden belediye sözcüsü ise bölgede bulunan diğer okulların kapılarını öğrencilere açma önerisinde bulunduklarını duyurdu.

Bu arada Winnenden kurbanları için 21 Mart'ta düzenlenecek anma törenine Cumhurbaşkanı Horst Köhler ile Başbakan Angela Merkel'in de katılacağı açıkladı. Hükümet sözcüsü Thomas Steg, Köhler'in St. Karl Borromaeus kilisesinde düzenlenecek törende bir konuşma yapacağını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...