Kaza makinistin hatası

Belçika'da iki yolcu treni çarpıştı. Makinist hatasının yol açtığı kazada 18 kişi öldü, en az 80 kişi yaralandı.

15.02.2010 - 12:02

Kaza makinistin hatası

Belçika'nın başkenti Brüksel yakınlarındaki Halle kentinin Buizingen semtimde 2 yolcu treni çarpıştı.

Sabah saatlerinde meydana gelen kazada 18 kişi yaşamını yitirdi, 20'si ağır 80 kişi de yaralandı.

Flemish Brabant Bölge Valisi Lodewijk De Witte, enkazda arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını, daha önce 20 olarak duyurulan ölü sayısının 3'ü kadın 15'i erkek olmak üzere "muhtemelen" 18'de kalacağını açıkladı.

KAZANIN NEDENİ MAKİNİST HATASI
Trenlerden birinin Leuven'den Brüksel tarafına, diğerinin Brüksel'den Liege yönüne hareket halinde bulunduğu belirtildi.

Kazaya Leuven'dan Brüksel istikametine gelen trenin dur sinyalini fark etmemesi yol açtı. 2 vagonun raydan çıktığı kazada trenlerin birinin yavaş olması daha büyük bir faciayı önledi.

Sabah saatlerinde meydana gelen çarpışmanın ardından, kriz merkezi oluşturuldu, ambulanslar ve arama kurtarma görevlileri olay yerine sevk edildi. Sabah 08.30'da gerçekleşen kazada, iki trenin de ilk vagonu raydan çıktı.

Kazada hayatını kaybeden ve yaralananlar arasında Türk olup olmadığı araştırılıyor.

BAŞBAKAN GEZİSİNİ İPTAL ETTİ
3 günlük Balkanlar ziyaretinin ilk ayağı olan Kosova'da bulunan Belçika Başbakanı Yves Leterme, kaza haberi üzerine derhal ülkeye dönme kararı aldı.

Kazanın ardından Brüksel ve Paris'e, hızlı tren dahil tüm seferler iptal edildi.

Bu kaza Belçika'da 2001 yılında gerçekleşen ve sekiz kişinin hayatını kaybettiği kazadan sonra gerçekleşen en büyük kaza.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...