İlişkili Haberler

Kazakistan istihbaratı, işadamı Tokhtar Tuleshov'u darbe girişiminde bulunmakla suçladı.

Geçtiğimiz ocak ayında tutuklanan işadamı Tokhtar Tuleshov'un ülkede istikrarsızlık yaratmak için kitlesel kalkışmalar organize ettiği ileri sürüldü.

Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi sözcüsü Ruslan Karasev, "İşadamı Tuleshov'un planı ülkede istikrarsızlık yaratmak için güvenlik noktalarına saldırı, kitlesel kalkışma ve protesto eylemleri organize etmekti" denildi.

RUSYA'YA YAKINLIĞIYLA BİLİNİYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen işadamı Tokhtar Tuleshov geçtiğimiz ocak ayında tutuklanmıştı. Tuleshov ülkedeki en büyük bira şirketlerinden birinin sahibi.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev 1991 yılından bu yana ülkeyi "demir yumruk"la yönetiyor. 
Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev 1991 yılından bu yana ülkeyi "demir yumruk"la yönetiyor. 

KAZAKİSTAN'DA SİLAHLI SALDIRI: 6 ÖLÜ

Kazakistan'da radikal İslamcıların düzenlediğinden şüphe edilen bir saldırı yaşandı. Aktöbe kentinde silah satan iki dükkan ile bir askeri üsse dün düzenlenen saldırılarda 3'ü sivil 6 kişi yaşamını yitirdi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Almas Sadubayev, saldırıların ardından başlatılan operasyonda saldırganlardan 4'ünün öldürüldüğünü, 7 kişinin tutuklandığını söyledi. Saldırganların toplamda kaç kişi olduğu kesin olarak bilinmiyor.

Sadubayev, saldırganların bir otobüsü durdurup, içindeki yolcular ve şoförü indirerek otobüsü askeri üssün kapısına sürdüklerini, bu arada açtıkları ateşte üç askerin öldüğünü belirtti. 400 bin nüfuslu Aktöbe kentinde ilk kez 2001 yılında bir intihar saldırısı düzenlenmişti.