Kazanan kardeşin zafer konuşması

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin yeni lideri Ed Miliband oldu.

25.09.2010 - 19:43

Kazanan kardeşin zafer konuşması

Partinin İngiltere'nin Manchester şehrinde yapılan yıllık kongresinde, İşçi Partili milletvekillerinin ve delegelerin oylarıyla daha önce posta yoluyla yapılan seçimin sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, David Miliband'in kardeşi olan 40 yaşındaki Ed Miliband dördüncü turda oyların yüzde 50,6'sını alarak, genel başkanlığa seçildi.


Yeni liderlik için Ed Miliband'le beraber ağabeyi David Miliband de favori olarak gösteriliyordu. İki kardeş arasında başa baş geçen yarışta, David Miliband oyların yüzde 49,4'ünü alabildi. Seçilmesinin ardından bir konuşma yapan Ed Miliband, ağabeyi David Miliband ve parti yetkililerine teşekkür etti ve İşçi Partisinin tekrar güçlü bir parti olacağı sözünü verdi.

Ed Miliband zafer konuşmasında ağabeyi David'e, "Seni ağabeyim olarak çok seviyorum" dedi.

13 yıl aradan sonra İngiltere'de geçen Mayıs ayında yapılan genel seçim sonucu muhalefet partisi olan İşçi Partisi'nin genel başkanlık koltuğu yaklaşık 5 aydır boştu. Eski Başbakan Gordon Brown 10 Mayıs'ta parti liderliğinden ayrılmıştı. Brown da kongreye katılarak, kısa bir konuşma yaptı. Brown ailesine, parti yetkililerine, partinin seçmenlerine, basına ve selefi Tony Blair'e teşekkür ederek konuşmasına başladı ve İşçi Partisinin İngiltere'nin tek yenilikçi ve ilerici partisi olduğunu savundu. Brown İşçi Partisinde ''birbirini suçlama oyununun geride bırakılması'' ve geleceğe bakılması gerektiğini ifade etti. İngiltere'nin eski Başbakanı ayrıca, İşçi Partisine desteğinin her zaman süreceğini kaydetti.

Yeni genel başkanlık için beş aday yarıştı. Gölge Enerji Bakanı Ed Miliband'in yanı sıra, ağabeyi ve Gölge Dışişleri Bakanı David Miliband, bir önceki Başbakan Gordon Brown'un ekonomi danışmanı Ed Balls, gölge Sağlık Bakanı Andy Burnham ve tek kadın aday olan, partinin üyesi Diane Abbott da adaylar arasındaydı.

Gözlemciler, lider adaylarının açıklanmasının ardından, en şanslı adayın David Miliband olduğunu ancak kardeşi Ed Miliband'in onu zorlayabileceğini söylüyordu.

Ed Miliband, İşçi Partisi'nin yenilenmesi gerektiğini savunuyor ve partinin sol kanadına daha yakın duruyor. Sendikaların desteğini alan Ed Miliband ayrıca, partisini bir sonraki seçimde iktidara taşıma sözü veriyor.

İşçi Partisi'nin gölge kabinesinin gelecek hafta belli olması beklenirken, ağabey David Miliband İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye genel başkanlık sonucundan önce yaptığı açıklamada, liderlik yarışını kaybetmesi halinde siyaseti bırakmayacağını söylemişti.

KARDEŞİNİN TEKLİFİNİ KABUL EDERSE...
Guardian gazetesinde yayınlanan makaleye göre, Milliband kardeşler gizli bir görüşme yaparak, kaybedenin diğerinin gölge kabinesinde yer alıp almayacağını tartıştı. David Miliband kardeşinin teklifini kabul ederse gölge kabinedeki en önemli pozisyonlardan birine sahip olacak.

Kardeşlerin babası da ülkenin en önemli Marksist teorisyenlerinden biri olan Ralph Miliband.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...