Kelly: Türkiye bölgesi için önemli bir model

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly, Türkiye'nin bölgesi için önemli bir model olduğunu, ABD Ortadoğu özel temsilcisi Mitchell ise Türkiye'nin arabuluculuğuna sıcak baktıklarını söyledi.

26.11.2009 - 14:41

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly, Türkiye'yi, sahip olduğu hayati önemdeki demokratik kurumları bakımından bölge için önemli bir model olarak gördüklerini söyledi.

Kelly, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği günlük basın toplantısında, bir gazetecinin sorusu üzerine, Türkiye ile sağlam ve geniş çaplı ilişkilerin bulunduğunu, Türkiye'nin NATO'nun değerli bir üyesi olduğunu söyledi. Kelly, "Türkiye'yi, sahip olduğu hayati önemdeki demokratik kurumları bakımından bölge için önemli bir model olarak görüyoruz" dedi.

ANLAŞMAZLIKLARIMIZ VAR AMA...
Başbakan Erdoğan'ın Washington'a düzenleyeceği ziyareti de dört gözle beklediklerini ifade eden Kelly, "Bu, Türkiye ile anlaşmazlıklarımızın olmadığı anlamına gelmiyor. Müttefiklerimizin tümüyle anlaşmazlıklarımız oluyor ve bunları hem özel olarak hem de kamuoyu önünde tartışıyoruz. Başbakan Erdoğan buraya geldiğinde de, ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele almayı dört gözle bekliyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN ARABULUCULUĞUNU MEMNUNİYETLE KARŞILARIZ
ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell ise, İsrail ile Suriye arasında geçen yılın Aralık ayında askıya alınan dolaylı görüşmelerin yeniden Türkiye'nin aracılığıyla yürütülmesini memnuniyetle karşılayacaklarını bildirdi.

Mitchell, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin bir soru üzerine, İsrail ve Suriye ile birkaç aydır yoğun temas kurduklarını, görüşmelerin yeniden başlaması konusunda tarafların mutabık kalacağı karşılıklı bir temel yaratmanın peşinde olduklarını ve onları bu yönde teşvik ettiklerini belirtti.

Mitchell, bir gazetecinin, İsrail-Suriye görüşmelerinde Türkiye'nin oynadığı role atıfta bulunarak, "Bu aşamada Türkiye'nin oynayabileceği bir rol olduğunu hala düşünüyor musunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Türk yetkililerle, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı ve diğerleri de dahil olmak üzere çok sayıda görüşme yaptım ve onların katılımını memnuniyetle karşılıyoruz. Ama bu tabii ki tarafların vermesi gereken bir karar. Dolaylı görüşmelerin bu şekilde devam etmesini isteyip istememeleri onlara bağlı. Dolayısıyla, en iyi şekilde nasıl ilerleneceği konusundaki kararı onlar verecek. Hem Türk yetkililere, hem de Suriye ve İsrail yetkililerine, bunu mekanizmalardan biri olarak memnuniyetle karşıladığımızı söyledim. İlerlemeyi sağlayacak herhangi bir mekanizmayı memnuniyetle karşılarız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...