‘Kendi rızasıyla ilişkiye girdi’

Fransız gazeteleri, cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan IMF Başkanı’nın, ‘iddiaları ortaya atan otel görevlisinin kendi rızalarıyla cinsel ilişkiye girdiği’ iddiasıyla savunulacağını yazdı.

17.05.2011 - 14:02

‘Kendi rızasıyla ilişkiye girdi’

Uluslararası para fonu IMF başkanı Dominique Strauss-Kahn, tutuklanmasının ardından Riker Adası’ndaki cezaevine konuldu. Tehlikeli bir yer olarak bilinen hapishanenin diğer adı da ‘mezar’ olarak biliniyor. Tek kişilik hücreye yerleştirilen Strauss-Kahn, güvenlik önlemi olarak 24 saat kontrol altında tutulacak.


'İLGİNÇ SAVUNMA'
Strauss-Kahn’ın ülkesi Fransa’da da olayın yankıları sürüyor. Fransız haber kanalları, skandalı ortaya çıkaran New York Post gazetesini kaynak göstererek, avukatlarının Strauss-Kahn’ı cinsel saldıryla suçlayan otel görevlisinin kendi rızalarıyla cinsel ilişkiye girdiği yönünde savunma yapacaklarını duyurdu.

FRANSIZ RTÜK’ÜNDEN UYARI
IMF Başkanı’nı kelepçeli gösteren görüntüler ise Fransa’da tepkiyle karşılandı. Fransa’nın RTÜK’ü olarak bilinen Radyo Televizyon Kurumu, bir açıklama yaparak televizyon kanallarına bu görüntüleri gösterirken titizlik göstermeleri çağrısında bulundu. Bu bir yasak anlamına gelmiyor ancak bir kısıtlama anlamına geliyor.

'SİYASET KARIŞTI'
Yaşanan olaylar Fransız siyasetini de etkiledi. Strauss-Kahn’ın üyesi olduğu Sosyalist Parti’nin kurmayları bugün olayları görüşmek üzere toplandı. Toplantıda partinin bundan sonraki geleceği ve 2012’deki seçimlerindeki stratejisi belirlemeye çalışıyorlar. Skandaldan önce Dominique Strauss-Kahn’ın, Sosyalist Parti’nin cumhurbaşkanı adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Cumhurbaşkanı Sarkozy de bu konuyu değerlendirmek için kurmaylarını topladı. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada partisinin bütün unsurları ve milletvekilleri yaşananlar konusunda sessiz kalmaları ve ağır başlı davranmaları konusunda uyarıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...