'Kendimizi kısıtlamayacağız'

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, IŞİD terör örgütünden kaynaklanan tehditlere karşılık vermede "Coğrafi sınırlarla kendilerini kısıtlamayacaklarını" söyledi.

Anadolu Ajansı 23.08.2014 - 00:07

'Kendimizi kısıtlamayacağız'

ABD Başkanı Barack Obama'nın tatilini geçirdiği Martha's Vineyard'da basın brifingi düzenleyen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes IŞİD konusunda açıklamalarda bulundu.0Rhodes, bir gazetecinin "Suriye'deki IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenleme üzerinde aktif  biçimde kafa yorduğunuzu söylemek doğru olur mu " şeklindeki sorusu üzerine, "Bu tehditle başa çıkmak için neyin gerekli olduğu hususunda aktif olarak bir durum değerlendirmesi yapıyoruz. Kendimizi sınırlarla kısıtlamayacağız. Zaman içinde birçok kez gösterdik ki eğer bir terör tehdidi varsa gerekli olduğu takdirde bu tehdide karşı direkt eyleme geçeriz" diye konuştu.

Rhodes, IŞİD'le mücadeleye yönelik herhangi bir stratejinin, sınırın her iki tarafını da kapsaması gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Obama'nın masasına, Irak'ta halen yürütülen misyon dışında spesifik askeri seçeneklerin henüz sunulmadığı bilgisini veren Rhodes, "Ancak Amerikalıları korumak için uzun vadede nelerin gerekli olduğuna elbette bakacaklarını" söyledi.

Bir soru üzerine, Amerikalı gazeteci James Foley'nin IŞİD tarafından kafası kesilerek öldürülmesini "terör saldırısı" olarak niteleyen Rhodes, "Birisi böylesi korkunç şekilde öldürüldüğünde, bu terör saldırısı demektir. Bu, ülkemize ve bir Amerikan vatandaşına karşı bir terör saldırısıdır" dedi.

Rhodes, "Eğer Amerikalıların peşine düşerseniz, biz de nerede olursanız sizin peşinize düşeriz" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...