Kerkük'te kamu binalarına "Kürt bayrağı" asılacak

Irak'ta Kerkük Şehir Konseyi kamu binalarında Irak'a bağlı Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bayrağının kullanılmasını oy çokluğuyla kabul etti. Karar Türkmenler ve Araplar tarafından protesto ediliyor.

kerkük kürt bayrak kamu bina280317.jpg

Irak'taki Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı, hem tarihi hem de kültürel açıdan başkent olarak gördüğü Kerkük sıkıntılı bir siyasi sürece giriyor.

Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının kamu binalarında kullanılmasının oy çokluğuyla kabul edildiği toplantıya Kerkük Şehir Konseyi'nin karara ilişkin yaptığı toplantıya Türkmen ve Arap üyeler katılmadı.

Bayrak kullanımına ilişkin uygulamalar hakkında daha önce de şehir konseyi toplantılar yapmış, ama etnik gruplar arasında sert tartışmalar yaşanmış, bu yüzden de oylamaya gidilememişti.

Konuya ilişkin oylama oturumuna bu defa sadece Kürt kökenli konsey üyeleri katıldı.

Kerkük Bölge Valisi Necmeddin Kerim alınan kararı hemen uygulamaya koyacağını açıklarken 20 Mart'ta Kerkük kalesine çekilen bölgesel yönetimin bayrağının burada sürekli kalacağını söyledi.

Kerkük Şehir Konseyi'nin Türkmen ve Arap üyeleri ise, alınan karar ile Irak anayasasının ihlal edildiğini, bu nedenle kararı tanımayacaklarını açıkladılar.

Sayfa Yükleniyor...