NTV

"Kerkük'teki ulusal yaşam ilkesini aşar"

Anadolu Ajansı

Dünya

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının tek taraflı onayla Kerkük'teki kamu binalarına asılması kararının "anayasanın dışına çıkma" olduğunu belirterek, bunun kentin bileşenleri arasında riskli çatışmaya yol açacağını belirtti.

Ofisinden yapılan açıklamada sözlerine yer verilen Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki, "Anayasa dışında tek taraflı herhangi bir eylem, Anayasa'nın dışına çıkmadır ve Kerkük'teki ulusal yaşam ilkesini aşar. Anayasa'nın belirttiği esasları sonuçlandırmadan Kerkük'te Kürdistan bayrağının asılması, kentin bileşenleri arasında riskli ve yayılmaya müsait çatışmaya neden olur" ifadelerini kullandı.

Maliki, Kerkük'teki yerel hükümet, parlamento, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa, Kerkük ile ilgili anayasal süreci tamamlama, sınırları çizme, kentin statüsüyle ilgili yasayı çıkarma ve genel nüfus sayımı yapma çağrısında bulundu.

ABD'nin 2003'te Irak'ı işgali sırasında Kürt güçleri, Kerkük'ü fiilen ele geçirmiş, kente yoğun bir Kürt göçü yaşanmıştı. 2005'te yazılan Irak anayasasının 140. maddesine göre, Kerkük'ün statüsü, devrik lider Saddam Hüseyin döneminde Kerkük'ten zorla göç ettirilenlerin geri dönmesi, ardından Kerkük'te nüfus sayımı yapılması ve kentin statüsü hakkında bir referanduma gidilerek nihai durumun belirlenmesi olarak öngörülüyordu. Ancak çeşitli neden ve anlaşmazlıklardan dolayı bu madde henüz uygulanamadı.

Bağdat, Kerkük'ün idari olarak merkezi yönetime bağlı olduğunu belirtirken, Kürtler ve özellikle kentte hakimiyet süren Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kerkük'ün IKBY'ye ilhak edilmesini talep ediyor. Türkmenler ise buna karşı çıkarak, Kerkük'ün özel bir statüye sahip olmasını istiyor. Kent nüfusu, büyük ölçüde Türkmen, Kürt ve Araplardan oluşuyor.

Türkmen ve Arap üyelerin boykot ettiği 26 Kürt üyenin katılımıyla toplanan Kerkük İl Meclisi'nde salı günü yapılan oylamada kentteki kamu binalarına Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının asılması kararı kabul edilmişti.

ETİKETLER