Kerkük'ün güneyinde DAEŞ operasyonu

Irak ordusu, Kerkük kentinin güneyindeki Havice ilçesi ile ilçeye bağlı kasaba ve köylerde bulunan terör örgütü DAEŞ unsurlarına yönelik operasyon başlattı.

Anadolu Ajansı 04.01.2018 - 12:32 | Son Güncelleme : 04.01.2018 - 12:33

Kerkük'ün güneyinde DAEŞ operasyonu

Kerkük Operasyonlar Komutanı Ali Umran, ''Kerkük'ün güneyinde bulunan Havice ilçesi çevresinde terör örgütü DAEŞ mensuplarına yönelik geniş çaplı operasyon başlatıldı'' dedi.

Operasyonun Kerkük'ün Havice ilçesi ile Salahaddin kentinin Tuzhurmatu ilçesindeki Hamrin dağlarına kadar uzanan bir bölgeyi kapsadığını belirten Umran, ''Sayıları 500 civarında olduğu tahmin edilen DAEŞ unsurları, bölge için tehdit oluşturmaya başladı. Son bir ay içinde söz konusu teröristler tarafından düzenlenen bombalı saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti" diye konuştu.

Operasyonun uzun sürmeyeceğinin altını çizen Umran, ''Bölgeyi DAEŞ unsurlarından tamamen temizleyene kadar operasyonları sürdüreceğiz'' dedi.

Irak ordusunun da operasyona hava desteği sağlayacağı aktarıldı.

Irak ordusu, federal polis ve Haşdi Şabi güçleri 16 Ekim 2017'de, terör örgütü DAEŞ'in ortaya çıktığı 2014'ten itibaren kentin güvenliğini elinde tutan Peşmerge güçlerinin çekilmesiyle Kerkük'te çatışmasız şekilde kontrolü sağlamıştı.

Sayfa Yükleniyor...